Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje z innymi resortami, na co powinny być dalej wydawane środki z Funduszu Sprawiedliwości; to element zbudowania mapy potrzeb – poinformowała wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w wywiadzie dla money.pl.
Wiceszefowa MS w rozmowie z money.pl była pytana o szczegóły pisma, w którym Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do innych resortów z prośbą o sugestie, co dalej powinno się stać z Funduszem Sprawiedliwości.
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wyjaśniła, że jest to “element zbudowania mapy potrzeb, a docelowo strategii dotyczącej tego, na co środki z Funduszu miałyby być wydawane”. “Reformujemy działanie Funduszu Sprawiedliwości w trzech kierunkach: zwiększenia transparentności, zniwelowania uznaniowości i przyjęcia strategicznego, szerszego myślenia, a nie podejmowanie decyzji ad hoc” – podkreśliła.
Zaznaczyła, że do stworzenia mapy potrzeb konieczne jest międzyresortowe podejście. Dlatego – jak dodała – pismo w tej sprawie zostało wysłane m.in. do MSWiA, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Infrastruktury.
“Zależy mi na tym, żeby skupić się na dwóch celach Funduszu: pomaganiu osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom i ich osobom najbliższym oraz pomaganiu osobom znajdującym się w zakładach karnych i opuszczającym je. Natomiast trzeci cel, który dziś mamy – przeciwdziałanie przestępczości – nie powinien być realizowany z pieniędzy Funduszu w takiej formule, jaką przyjmował w ostatnich latach. Stał się workiem bez dna, do którego wrzucano różne dotacje i wydatki” – oceniła wiceminister.
Jak wskazała, sprawdzane jest, co ma finansowanie, a co nie ma i jakie potrzeby dostrzegają poszczególne resorty. “Na przykład ministerstwo rodziny widzi je w zakresie zawodowych rodzin zastępczych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka. MRPiPS ma program wsparcia powiatów w tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej, co współgra z nowymi konkursami Funduszu Sprawiedliwości – na tworzenie miejsc przyjaznych dla dzieci i młodzieży, gdzie będą mogły znaleźć kompleksową pomoc specjalistów” – zauważyła Rudzińska-Bluszcz.
Przypomniała, że resort przygotował też projekt zmiany rozporządzenia regulującego funkcjonowanie funduszu, który obecnie przechodzi przez uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne. “Prośbę o stanowisko wysłaliśmy do niemal 70 organizacji. Mam nadzieję, że to jest kwestia tygodni, kiedy to rozporządzenie będzie mogło być podpisane” – zapowiedziała wiceszefowa MS.(PAP)
kkr/ mow/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS