A A+ A++

Szkoła policealna to coraz częstszy wybór absolwentów liceów i techników. Zmiany na rynku pracy sprawiają, że pracodawcy poszukują wykwalifikowanych specjalistów, posiadających wyuczony fach oraz umiejętności praktyczne. Sprawdź, jakie perspektywy ma absolwent szkoły policealnej oraz poznaj korzyści płynące z wyboru tej placówki.

Szkoła policealna – jakie perspektywy mają jej absolwenci?

Szkoła policealna to placówka, która umożliwia zdobycie pewnego zawodu w czasie nie dłuższym niż 2 lata. Jej absolwenci posiadają specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności praktyczne, które pozwalają im wyróżnić się na tle innych kandydatów. Szczególnie że kierunki dostępne w szkołach policealnych dostosowane są do realiów współczesnego rynku pracy i odpowiadają jego potrzebom. Jaki zatem wybrać, żeby uniknąć problemu bezrobocia? Z danych „Barometru zawodów 2021” dla Krakowa wynika, że w mieście brakuje wyksztalifikowanych masażystów, kosmetyczek oraz opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Nauka tych zawodów trwa zaledwie 4 semestry, a matura nie jest brana pod uwagę podczas procesu rekrutacyjnego. Z tego powodu szkoła policealna może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości. Niezbędne informacje na temat rekrutacji i kierunków znajdziesz pod linkiem: https://policealna.gowork.pl/krakow.

Szkoła policealna a poziom wykształcenia

Absolwent szkoły policealnej, który pomyślnie zdał zewnętrzny egzamin praktyczny i teoretyczny posiada wykształcenie średnie oraz tytuł zawodowy. Wykształcenie wyższe nie jest konieczne do pracy w wielu przyszłościowych i dobrze płatnych zawodach.

Co po szkole policealnej?

Wiele osób zastanawia się, co dalej po szkole policealnej. Absolwenci tej placówki zazwyczaj nie spoczywają na laurach, ale planują karierę zawodową. Z uwagi na to, że słuchacze  odbywają praktyki już w trakcie nauki, absolwent może rozpocząć poszukiwanie pracy od razu po odebraniu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Co więcej, zatrudnienie czeka nie tylko w kraju, ale także za granicą. Na osoby z tytułem technika usług kosmetycznych oraz technika masażysty jest wysokie zapotrzebowanie w Szwecji, Norwegii, Danii, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Wyjazd zarobkowy to szansa na poznanie nowej kultury, języka, a także zwiększenie swoich zarobków. W krajach Europy Zachodniej i Północnej wynagrodzenia średniego personelu medycznego oraz pracowników branży beauty są nawet trzykrotnie większe.

Dalsza nauka po szkole policealnej

Ukończenie szkoły policealnej nie musi oznaczać końca edukacji. Wielu absolwentów chce dalej zdobywać nowe umiejętności na kursach, szkoleniach oraz warsztatach. Dodatkowe certyfikaty z nietypowych metod masażu lub zabiegów kosmetycznych to sygnał dla pracodawcy, że kandydatowi zależy na rozwoju.

Niektórzy decydują się na podjęcie studiów, aby uzyskać wykształcenie wyższe i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Dobre rezultaty może przynieść kształcenie na kierunkach pokrewnych, np. technik masażysta może zostać magistrem fizjoterapii, a technik usług kosmetycznych – magistrem kosmetologii. Połączenie umiejętności praktycznych zdobytych w szkole policealnej ze specjalistyczną wiedzą z zakresu medycyny lub kosmetologii sprawi, że kandydat wyróżni się na tle konkurentów i szybciej otrzyma propozycję zatrudnienia. Wybór szkoły policealnej i studiów jest zatem doskonałą propozycją dla osób, którym zależy na pięciu się po szczeblach kariery.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVI edycja Programu Klub w SP w Jamielniku
Następny artykułARiMR rozpoczyna wypłatę zaliczek