A A+ A++
fot. materiały prasowe

Każdego roku odnotowywane są kolejne przypadki zachorowania na chorobę alkoholową, przez co stanowi ona poważny problem wpływający na ogół funkcjonowania społecznego. Sam alkohol dewastuje zdrowie i cały organizm człowieka, niszcząc w szczególny sposób mózg i wątrobę, ale także w negatywny sposób oddziałuje na relacje międzyludzkie, a także sprawy zawodowe. W większości przypadku samodzielne próby zerwania z nałogiem kończą się fiaskiem. Z tego powodu zaleca się, aby prowadzić działania odwykowe wieloaspektowo. Dobrze sprawdza się łączenie metod farmakologicznych (np. awersyjnego działania Esperalu) z psychoterapią. Istotne jest także wsparcie ze strony najbliższych.

Esperal – jakie są korzyści z wszywki?

Na Esperal zwyczajowo mówi się „wszywka alkoholowa”. Cechą charakterystyczną wszywek jest ich duża efektywność w leczeniu choroby alkoholowej. Dla osób, które z różnych względów obawiają się zabiegu chirurgicznego alternatywą jest stosowanie Disulfiramu w formie tabletek doustnych, które należy przyjmować w ściśle określonych porach. Lek ten nazywa się Anticol. W takim przypadku należy sztywno trzymać się wszelkich zaleceń lekarskich, aby nie dopuścić do obniżenia działania substancji aktywnej, jaką jest właśnie Disulfiram. Jest on organicznym związkiem chemicznym, służącym do upośledzania zdolności metabolizowania alkoholu w organizmie człowieka. Metoda wszywki alkoholowej polega na umieszczaniu pod skórą Pacjenta jałowej tabletki z lekiem. Należy jednak podkreślić, że skuteczność Esperalu w dużej mierze zależy od motywacji i nastawienia alkoholika do jego procesu leczenia. Im wyższe chęci – tym większe prawdopodobieństwo trzymania się zasad abstynencji.

Sama choroba alkoholowa wymaga restrykcyjnych działań ze względu na problemy natury psychologicznej danej osoby. Z tego powodu Esperal włączany jest wspierająco do innych działań, po to, aby jego działanie farmakologiczne wywołało negatywne skojarzenia z alkoholem. Taka osoba zaczyna obawiać się o własne dobre samopoczucie w obawie o ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów psychosomatycznych, będących efektem połączenia działania Disulfiramu z etanolem. Zdarzają się jednak takie przypadki, które pozostawione bez specjalistycznej pomocy ze strony specjalistów z dziedziny terapii i leczenia alkoholizmu nie są w stanie poradzić sobie z własnym nałogiem i mimo zastosowanej wszywki w dalszym ciągu konsumują alkohol, nie zwracając uwagi na konsekwencje zdrowotne. Należy jednak zaznaczyć, że jest to jedynie stosunkowo niewielka grupa osób. W większości przypadków dochodzi do rezygnacji ze wszelkich produktów z alkoholem w składzie. Jeśli jednak leczenie awersyjne nie jest ono poparte wieloaspektową terapią, wszycie Esperalu spowoduje tymczasowe zatrzymanie spożywania etanolu.

W jaki sposób dokładnie działa wszywka alkoholowa?

Działanie Esperalu można określić jako zaburzanie metabolizmu alkoholu w ciele człowieka. Zablokowany zostaje enzym trawienny o nazwie dehydrogenaza alkoholowa. Dokładniej rzecz ujmując, utrudniony zostaje proces utleniania aldehydu octowego – szkodliwej toksyny, do mniej trującego kwasu octowego. W ten sposób dochodzi do kumulowania nadmiernych ilości wspomnianej toksyny, przez co dochodzi do zatrucia alkoholowego organizmu. Taka osoba odczuwa szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak: ból i zawroty głowy, wymioty, nudności, nadmierną potliwość, uderzenia gorąca, rozszerzanie naczyń krwionośnych, stany lękowe oraz ogólne złe samopoczucie. Zwykle konsekwencje są odczuwane już kilka minut od momentu rozpoczęcia spożycia alkoholu. W przeciwieństwie do tradycyjnego „kaca” objawy są znacznie bardziej dokuczliwe oraz trwają dłużej – nawet kilkanaście godzin. Wyszczególnione konsekwencje nie są jednak najgroźniejsze. W skrajnych przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia narządów. Pacjentowi grozi utrata wzroku, mogą pojawić się zaburzenia pracy wątroby, serca, mózgu, nerek i trzustki. Zostaje zaburzona świadomość. Niektóre osoby podczas omawianej reakcji przeżywają zawał, a niektóre niestety umierają. Należy jednak jasno podkreślić, że na co dzień, o ile Pacjent trzyma się zaleceń lekarskich, Esperal w żaden sposób nie wykazuje swojej aktywności, przez co jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia. Czas aktywności wszywki alkoholowej szacuje się od 8 do 12 miesięcy – w zależności od indywidualnych czynników osobowych danego alkoholika.

Wszywka alkoholowa – jak się wszywa Esperal

Leczenie z zastosowaniem Esperalu jest możliwe jedynie w przypadku udzielenia pisemnej zgody przez Pacjenta. Cechą charakterystyczną profesjonalnie przeprowadzonego zabiegu jest krótki czas realizacji (całość procedury trwa około pół godziny), bezbolesność, mała inwazyjność, a także niskie ryzyko powikłań. Będąc pod specjalistyczną opieką, osoba zmagająca się z chorobą alkoholową stale znajduje się pod kontrolą medyczną, szczególnie lekarzy, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu zabiegów. Dla komfortu i bezpieczeństwa Pacjenta podawane jest mu znieczulenie miejscowe. W ten sposób eliminuje się ból, z jednoczesnym zachowaniem przytomności i świadomości danej osoby. Dużym atutem wszywek jest fakt, iż nie ograniczają one w żaden sposób alkoholika pod względem fizycznym i psychicznym. Ze względu na implantację tabletki w okolicę pośladkową, zachowana jest dyskrecja, a sam Pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Zarówno nacięcie skóry, jak i sam lek jest niewyczuwalny. Nie trzeba także obawiać się blizny. Lekarze stosują szwy kosmetyczne, przez co późniejsza blizna jest ledwo widoczna. Dodatkowo Esperal nie obniża zdolności umysłowych –  w ten sposób można bezpiecznie np. prowadzić samochód i wykonywać inne czynności wymagające dobrej koordynacji oraz skupienia uwagi.

Implantacja wszywki odbywa się poprzez umieszczenie za pomocą sterylnych narzędzi tabletki głęboko w strefie mięśniowej. W ten sposób nie jest ona ani widoczna, ani odczuwalna. Proces gojenia się rany zwykle trwa od 7 do 14 dni. W przypadku zastosowania szwów nierozpuszczalnych istnieje konieczność ich zdjęcia po około 10 dniach. Dodatkowo, jeżeli istnieje taka potrzeba, zabieg można powtórzyć na okres kolejnych kilku miesięcy. Należy jednak skonsultować się z lekarzem w tej sprawie.

Wszycie Esperalu w Warszawie – gdzie znaleźć gabinet?

Osobom, które zdecydowały się na prewencyjne zastosowanie Esperalu w Warszawie gabinet Esperal Warszawa gwarantuje opiekę wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej, która charakteryzuje się dużym doświadczeniem oraz rozległą wiedzą z dziedziny chirurgii oraz uzależnień. Gabinet ten wyróżnia się na tle innych, podobnych miejsc kompleksowym działaniem antyalkoholowym. Oprócz zabiegów chirurgicznych oferujemy również procedurę odtrucia alkoholowego, a także zapewniamy wsparcie merytoryczne. W trosce o dobro i bezpieczeństwo naszych Pacjentów zawsze udzielamy informacji na temat sposobów radzenia sobie w trudnych momentach, a także wskazujemy możliwości dalszych działań antyalkoholowych.

Esperal – opinie

Opinie na temat leczenia awersyjnego z zastosowaniem farmakoterapii Esperalem są skrajne. Część osób wskazuje na trwałe wyjście z nałogu i trwanie w abstynencji. Inni z kolei wskazują na brak efektywności. Podają, że Disulfiram nie działa, przez co w dalszym ciągu odczuwają potrzebę picia alkoholu. Również środowisko medyczne jest podzielone w tym temacie. Należy jednak podkreślić, że Esperal nie jest metodą, którą powinno stosować się solo, a istnieje konieczność wsparcia jej ze strony innych, kompleksowych działań, aby był skuteczny. Polecana jest psychoterapia oraz spotkania grup samopomocowych, np. AA.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWizz Air Katowice Half Marathon przeprasza za przerwany bieg. “Nie wiemy, czy spotkamy się w przyszłym roku”
Następny artykułFestiwal „Ucho Igielne” – 3 – 31 lipca 2021 r.