Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie podał wstępne wyniki badań wody z Zalewu Zemborzyckiego, w którym w ostatnich dniach ujawniono śnięte ryby.
Śnięte ryby w Zalewie Zemborzyckim
O śniętych rybach w Zalewie Zemborzyckim zostaliśmy poinformowani przez naszego czytelnika, który w trakcie niedzielnego (16.04) spaceru zwrócił uwagę na martwe ryby wzdłuż linii brzegowej. O tym fakcie niezwłocznie poinformowaliśmy w poniedziałek (17.04) Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie.
Więcej: Śnięte ryby w Zalewie Zemborzyckim. Na miejscu pracownicy WIOŚ i Wód Polskich. Co tam się stało?
Inspektorzy WIOŚ niezwłocznie udali się na miejsce, gdzie podjęli działania kontrolne i przeprowadzili oględziny na terenie zalewu. Podczas oględzin przy północnym i wschodnim brzegu stwierdzono pojedyncze śnięte ryby. W tych też punktach pracownik laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrał próbki do badań laboratoryjnych i dalszych analiz.
Informacja o śniętych rybach w Zalewie Zemborzyckim została przekazana do WIOŚ. Inspektorzy niezwłocznie udali się na miejsce wraz z CLB, gdzie wykonano badania terenowe oraz pobrano wodę ze zbiornika do dalszych analiz, https://t.co/LUkRcc65fj pod kątem obecności fitoplanktonu. pic.twitter.com/5rL59fdQjJ
— WIOŚ Lublin (@WIOS_Lublin) April 17, 2023
Podczas poborów terenowych woda była bez widocznej zawiesiny, jednak przy punkcie przy Ośrodku Wypoczynkowym Forest od ul. Osmolickiej miała nieprzyjemny, gliniany zapach. Podczas poboru wód do badań laboratoryjnych zdecydowano o rozszerzeniu badanych wskaźników o analizę jakościową fitoplanktonu pod kątem zakwitu glonów.
Wstępne wyniki badań wody
W trakcie sprawdzania próbek GIOŚ dowiedział się, że w Zalewie Zemborzyckim stwierdzono dość liczne Bacillariophyceae (okrzemki) z rzędu Pennales i Cenrales. Stwierdzono także występowanie innych organizmów planktonowych typowych dla wód powierzchniowych (m.in. kryptofity, zielenice) oraz nieliczne złotowiciowce i eugleniny. Badanie pobranej próbki nie wykazało zakwitu glonów.
Tak samo jak na lądzie kwitnie roślinność, tak i w wodzie pojawiają się naturalne zakwity fitoplanktonu – głównie okrzemek, które nie są szkodliwe dla ekosystemu wodnego – przekazał GIOŚ.
Badania pobranych próbek wody wykazały, że zawartość tlenu wynosiła 13,7 mg/l (WOPR) i 18,8 mg/l (ul. Osmolicka) oraz pH – 8,5 i 8,1. Temperatura wody w dwóch punktach pomiarowych pozostawała na podobnym poziomie i wynosiła od 12,8 do 18,9 st. C.
Zalecenia WIOŚ
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie zwrócił się do PGW Wody Polskie, RZGW Lublin o przeprowadzenie niezbędnych prac oraz podjęcie działań mających na celu oczyszczenie brzegów Zalewu Zemborzyckiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS