Jak wyjaśniają naukowcy w publikacji na łamach czasopisma Archaeological Research in Asia, za sprawą nowego odkrycia mają niesamowitą okazję lepiej zrozumieć słabo poznany okres historii między upadkiem Cesarstwa Kitanów a powstaniem Imperium Mongolskiego.
Odkryty w Mongolii grobowiec z XII wieku, w którym pochowano osobę o wysokim statusie społecznym, rzuca nowe światło na słabo zrozumiany okres poprzedzający nadejście największego zdobywcy w dziejach świata, Czyngis-chana. Obecnie nazywany pochówkiem Khar Nuur, został zbudowany w latach między upadkiem Cesarstwa Kitanów około 1125 roku n.e. a powstaniem Imperium Mongolskiego w 1206 roku n.e. Zapiski historyczne z tego okresu to głównie retrospektywne relacje, sporządzone dekady, a nawet wieki po ustanowieniu przez Czyngis-chana Imperium Mongolskiego.
Założone w X wieku Cesarstwo Kitanów zajęło większość wschodniej i centralnej Mongolii, ale na początku XII wieku zaczęło się rozpadać. Po krótkim okresie konfliktu, ok. 1206 roku n.e. władzę w regionie przejęli Mongołowie pod przywództwem Czyngis-chana. Jednak dokładne wydarzenia, które miały miejsce między 1125 a 1206 rokiem n.e., pozostają słabo poznane. Obecne badania koncentrują się na analizie serii długich murów i powiązanych z nimi struktur, które rozciągają się na ok. 4000 km w Mongolii, północnych Chinach i Rosji.
Dokładny czas budowy tych struktur, ich autorzy oraz funkcje pozostają nieznane, ale w miejscu zwanym Khar Nuur w Mongolii, wewnątrz murów fortecy z epoki Kitanów, badacze odkr … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS