A A+ A++

Jakie wydarzenia czekają na nas w weekend?

KIELCE

Międzypokoleniowy Patriotyczny Marszobieg po Zdrowie z Głosem Seniora – 18 czerwca 2022 roku, Park Miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach

PROGRAM WYDARZENIA

godz. 9:00 – 10:00 – Rejestracja uczestników

godz. 10:00 – 10:15 – Rozpoczęcie wydarzenia, oficjalnie powitanie uczestników przez P. Minister Annę Krupkę, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, Prezesa Stowarzyszenia MANKO-Głosu Seniora Łukasza Salwarowskiego, Dyrektora Fundacji im. Artwińskiego Pawła Kwietniewskiego oraz Prezesa Stowarzyszenia im. Kornela Morawieckiego Andrzeja Lubelskiego

godz. 10:15 -10:20 – Wystąpienie z okazji 40-lecia Solidarności Walczącej

godz. 10:20 -10:25 – Zdrowie po 60-tce – Lek. med. Sebastian Kędzierski

godz. 10:25 – 10:35 – Aktywność fizyczna po 60-tce – dr inż. Marek Pilch, Ambasador Zdrowego Stylu Życia Głosu Seniora

godz. 10:35 – 10:45 – Pokaz Karate – Kielecki Klub Sportowy Karate

godz. 10:45 -10:55 – Rozgrzewka z Sandrą Drabik – polską pięściarką, srebrną i brązową medalistką mistrzostw Europy, srebrną igrzysk europejskich

godz. 10:55 – 11:05 – Rozgrzewka z Xtreme Fitness Kielce

godz. 11:05 – 11:10 – Przygotowania do rozpoczęcia Marszu

godz. 11:11 – Start Międzypokoleniowego Patriotycznego Marszobiegu Po Zdrowie

godz. 12:00 – 13:00 – dekoracja, zdjęcia, wręczenie nagród i dyplomów dla każdego z uczestników

godz. 13:00 – 14:00 – wspólny posiłek, zakończenie wydarzenia

DALESZYCE

W sobotę na daleszyckim rynku odbędzie się festiwal kolorów. Od godz.14:00 rozpocznie się wspólne kolorowanie miasta. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się dyskoteka pod gwiazdami. W niedzielę zaplanowano Gminny Dzień Dziecka, który rozpocznie się o godz. 15:00. Wśród atrakcji będą konkursy z nagrodami, dmuchańce dla najmłodszych, występy artystyczne, animacje dla dzieci, no i oczywiście pyszne jedzenie.

W dniach 17-19 czerwca w gminie pojawią się Żarciowozy, czyli food-trucki. Otwierają się w piątek (17.06.22r.) o 15.00, i będą dostępne do końca długiego weekendu.

CHĘCINY

„Zaczytaj” się w Chęcinach. Przystanek biblioteka – czas na czytanie”. Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2022 r. w godz. 15.00-17.00 na Rynku Górnym w Chęcinach. W tej odsłonie czytelniczych spotkań przeniesiemy się w bajkową krainę Marii Konopnickiej. W programie: Wierszowanie – mikrofon dla każdego czytelnika; malowanie przy ścianie; Czytaj, koloruj, zrób – stolik kreatywnego dziecka; Bookcrossing – przygarnij książkę oraz Fonoteka pod chmurką.

CHMIELNIK

Chmielnickie Jarmarki Kulturalne, 18-19 czerwca 2022 r. Wystąpią: Izabela Szafrańska, Old Timer, Antony Esca, Mateusz Mijal i Biała Armia, TerazMy. Chmielnickie Jarmarki Kulturalne to święto wszystkich mieszkańców gminy Chmielnik. Celem imprezy jest integracja pokoleń, dzięki wspólnemu spędzaniu czasu i uczestniczeniu w wydarzeniach. W tym roku zapowiadają się one bardzo ciekawie. 18 czerwca (w sobotę) o godzinie 14.00 w siedzibie OEM „Świętokrzyski Sztetl” przy ulicy Wspólnej 14 odbędzie się spotkanie autorskie z cyklu „Jestem stąd i mi zależy”.

Gościem w dawnej synagodze będzie Stanisław Kryciński – historyk i krajoznawca, popularyzator wiedzy o dziejach i kulturze Łemków, który opowie m.in. o swojej trylogii „Łemkowszczyzna”. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi artysta Wojciech Książek. Przy okazji uczestnicy będą mogli poznać znaczenie symboli umieszczanych na żydowskich płytach nagrobnych.

Na scenie zlokalizowanej na Rynku ok. godziny 15.30 odbędzie się finał jubileuszowej X edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasi Sąsiedzi – Żydzi”. Ewa Lubacz, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach wprowadzi publiczność swoimi opowieściami w atmosferę nieistniejącego już świata społeczności chasydzkiej. Kolejne punkty programu zadowolą koneserów dobrej muzyki.

Najpierw odbędzie się Przegląd Piosenki Klezmerskiej im. Leopolda Kozłowskiego, a następnie dwa koncerty. Wywodząca się z Sądeczczyzny utalentowana wokalistka, Izabela Szafrańska, uczestniczka 9 edycji The Voice of Poland zaprezentuje utwory ze swojej drugiej płyty – „Żydowska ulica/Jewish Street”, m.in. pieśni żydowskie, sefardyjskie, utwory z getta i o tematyce wojennej. Zaśpiewa m.in. w języku polskim, hebrajskim i hiszpańskim. Ok. godziny 20.40 przewidziany jest koncert zespołu Old Timer. Wieczór zakończy zabawa taneczna.

Dzień później świętowanie rozpocznie o godzinie 15:00 uroczystą paradą wokół Rynku. Wezmą w niej udział jak zawsze Chmielnickie Mażoretki i Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

– Tradycyjnie pochwalimy się naszą uzdolnioną młodzieżą i dziećmi. Odbędą się m.in. występy młodych wokalistów ze Studia Piosenki, uczniów szkoły podstawowej w Chmielniku i Powiatowego Zespołu Szkół oraz lokalnych zespołów, jak np. „Źródło Sanicy” – mówi Małgorzata Gładyszewska, dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury, które jest organizatorem imprezy.

O godzinie 16.00 będzie można spróbować swoich sił w jedzeniu pierogów na czas, a od godziny 18.00 publiczność czeka muzyczna uczta. Pierwszą gwiazdą wieczoru będzie młody i ambitny raper, Antony Esca, z czego z pewnością ucieszą się młodzi mieszkańcy gminy. Po nim wystąpi pochodzący z Jasła wokalista i kompozytor – Mateusz Mijal, a następnie zespół TerazMy z Limanowej, grający muzykę taneczno-rozrywkową.

Na zakończenie dwudniowych Jarmarków zagra i zaśpiewa Cover Band Biała Armia, który z pasją wykonuje największe przeboje zespołu BAJM. Usłyszymy zapewne takie przeboje „Ta sama chwila”, „Dwa serca, dwa smutki”, czy „Myśli i słowa”. Początek koncertu ok. godziny 22.30.

Ponadto szykuje się masa atrakcji i ciekawych działań okołofestiwalowych, które odbywać się będą w sercu Chmielnika. Będą stoiska handlowe, kulinarne i „salonik” rodem z PRL. Dzieci spędzą miło czas w strefie zabaw z dmuchańcami, a dla fanów motoryzacji przewidziano wystawę aut starych i nowych. Podczas Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych odbędzie się też zbiórka darów na rzecz Ukrainy.

MASŁÓW

Biesiada Masłowska powraca po pandemicznej przerwie na lotnisko w Masłowie w niedzielę (19 czerwca). Towarzyszyć będzie jej wyjątkowy II Memoriał Kawaleryjsko-Spadochronowy im. gen. Tadeusza Buka. Gwiazdą muzyczną będzie grupa Power Play. Początek o godz. 14. Nie zabraknie prezentacji artystów z gminy Masłów. Przed publicznością wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Zaśpiewają wokalistki Studia Wokalnego „Szklanego Domu”: Wiktoria Kmieć, Zosia Jaros, Kasia Salwa oraz Marysia, Grześ, Krzyś Stacherowie, Michalina Cedro. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej świętować będzie Krzysztof KIS, który zaprezentuje utwory z płyty “Z marzeń” oraz popularne przeboje. Działać będzie specjalna strefa animacji dla dzieci, a na scenie odbędzie się interaktywny spektakl “O tym jak Pszczółka Maja spotkała Cyber Wiedźmę”. Nie zabraknie widowiskowych pokazów w ramach II Memoriału Kawaleryjsko-Spadorchonowego im. gen. Tadeusza Buka. Pokaz dynamiczny zaprezentują Szwadron Kawalerii WP z Warszawy.

Publiczność obejrzy ćwiczenia dynamiczne plutonu kawalerii powietrznej z wykorzystaniem trzech śmigłowców 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. To jednak nie wszystko, bo nad lotniskiem odbywać będą się skoki spadochronowe. Działać będzie stoisko Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, a przy nim nieodpłatne oprowadzanie na koniach kawaleryjskich. To jednak nie wszystko, bo uruchomiona zostanie strzelnica sportowa i wojskowy tor przeszkód. Dodatkowo na wszystkich czekać będą strefa cateringowa, wesołe miasteczko, animacje, zdjęcie z wielkimi maskotkami z Psiego Patrolu, Pszczółką Mają i Filipem, Shrekiem. O godz. 21:00 wystąpi grupa Power Play.

NOWA SŁUPIA

Antyczne Powitanie Lata w Nowej Słupi. 18 i 19 czerwca 2022 Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego zaprasza na Antyczne Powitanie Lata.

18-19 czerwca 2022

Sobota – niedziela 10:00 – 18:00 Starożytna Osada Dymarkowa w Nowej Słupi

– Barbarzyńcy: Germanie, Sarmaci, Wenedowie

– Legioniści z Contvbernivm VAGINI

– Sekrety Starożytnych Łuczników

– Stanowiska Starożytnych Rzemieślników

– O strawę zadba KGW Paprotki

Ludy, obyczaje, stroje i uzbrojenie Międzymorza – zapoznanie się ze sztuką walki Barbarzyńców Północy. Rzymskie zwyczaje, taktyka i uzbrojenie, antyczne gry, rzuty i strzelanie bronią dystansową z epoki. Sekrety Starożytnych Łuczników – łuki i sposoby walki Germanów, Sarmatów, Persów i Rzymian. Manewry Rzymian i Barbarzyńców.

Stanowisko starożytnych garncarzy – ceramika rzymska i przeworska, toczenie na kole

Stanowisko hutnicze – zasada działania pieca dymarskiego

Stanowisko kowalskie – techniki kucia żelaza

Stanowisko z replikami szklanych naczyń starożytnych

Wiejskie jadło przygotowane przez KGW Paprotki

BUSKO-ZDRÓJ

W czwartek, 16 czerwca o godz. 16 w Domu Zdrojowym odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Krzysztofem Bieleckim. To polski lekarz chirurg i nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Autor książki “Śpiewać każdy może. Ocalić od zapomnienia – 25 lat koncertów w Sanatorium Marconi w Busku -Zdroju” – to zbierane i zapisywane przez autora teksty, którymi dzielił się i nadal się dzieli podczas comiesięcznych koncertów. Książkę  „Śpiewać każdy może” dedykuję tysiącom kuracjuszy Uzdrowiska Busko-Zdrój oraz mieszkańcom Ponidzia. Wstęp wolny.

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich pasjonatów tańca do wspólnej nauki oraz na pokazy tanga argentyńskiego – dj Salvador. Do miasta przyjedzie para tancerzy: Anna Żelazko i Paweł Cheda.  Najbliższa Milonga Zdrojowa czyli potańcówka w rytmie argentyńskiego tanga już w sobotę, 18 czerwca o godzinie 17 w buskim Parku Zdrojowym. Będzie to lekcja tanga dla początkujących. Wstęp wolny.

19 czerwca w godz. 18-20 w muszli koncertowej Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju odbędzie się Koncert ,,Jawor u źródeł kultury”. Wystąpią regionalne zespoły ludowe: Kapela Buskowianie, Zespół Śpiewaczy Pacanowianie, Zespół Ludowy z Mokrej, Zespół Pieśni i Tańca Morawica, Żabieckie Powiślanki.

PIŃCZÓW

W niedzielę, 19 czerwca o godz. 19. Muzeum Regionalne w Pińczowie zaprasza na wernisaż niezwykłej wystawy „Dygasiński – Malczewski – Relacje”. Ekspozycja przygotowana z okazji Roku Adolfa Dygasińskiego będzie ciekawą podróżą w mało odkryty świat relacji jakie łączyły naszego „Piewcę Ponidzia” z najbardziej znanym malarzem-symbolistą XIX w. – Jackiem Malczewskim. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne obrazy malarza i zbiór pamiątek dotyczących życia i twórczości pisarza-naturalisty.

SANDOMIERZ

Piknik Kwitnącej Winorośli to jedna z propozycji na długi weekend od Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Wydarzenie odbędzie się w Winnicy Nadwiślańskiej położonej w Górach Pieprzowych  w miejscowości Kamień Łukawski. To świetna okazja by spróbować lokalnych produktów, regionalnego jedzenia przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich, poznać tradycje winiarskie sandomierszczyzny, brać udział w degustacji wina ze wszystkich winnic położonych na Sandomierskim Szlaku Winiarskim. Nie zabraknie muzyki. W piątkowy wieczór  zagra zespół Dawid Band, w sobotę wystąpi duet Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

PROGRAM PIKNIKU:

Piątek (17 czerwca)

godz. 16.00 Rozpoczęcie Pikniku Kwitnącej Winorośli; stoiska z tradycyjnym jedzeniem: Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Dwikozy oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Milczan; stoiska degustacyjne winnic z Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego.

godz. 18.00 zespół Dawid Band

Sobota (18 czerwca)

godz. 13.00 rozpoczęcie Pikniku Kwitnącej Winorośli. Stoiska z tradycyjnym jedzeniem: Koło Gospodyń Wiejskich z Dwikóz oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Milczan. Stoiska degustacyjne winnic z Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego.

godz.17.00 –  koncert duetu Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

Dni Sandomierza i Festiwal Krzemienia Pasiastego

Wszystko odbywać się będzie na sandomierskich błoniach. W piątek o godzinie 20 wystąpi Wojciech Baranowski. Sobota to szereg wydarzeń dla młodszych i starszych. O godzinie 11 rozpocznie się “Zagadkowy spacer po Sandomierzu” dedykowany najmłodszym. Start sprzed Bramy Opatowskiej. Od godziny 14 do 18 u stóp sandomierskiej skarpy odbywać się będą  gry, zabawy i animacje. Na godzinę 15 zaplanowano konkurs wiedzy o Sandomierzu z nagrodami.

Dni Sandomierza nawiązują do 50. rocznicy wykorzystania krzemienia pasiastego w biżuterii, dlatego też niektóre wydarzenia wiąże się z tym kamieniem oraz artystami-złotnikami. W sobotę o godzinie 15 w ratuszu rozpocznie się wernisaż wystawy „Krzemień Pasiasty, sandomierski kamień optymizmu”. Wystawa gościła wcześniej w Instytucie Polskim w Bratysławie. Jest na niej 80 różnych prac biżuteryjnych, których autorami jest ponad 20 jubilerów, w tym Cezary Łutowicz, posiadający swoją pracownię w Sandomierzu, który pół wieku temu jako pierwszy wpadł na pomysł, aby krzemień pasiasty wykorzystać w biżuterii.

Ostatni dzień świętowania Dni Sandomierza, czyli 19 czerwca, to Truskawkowa Niedziela. To święto rodzinne z licznymi wydarzeniami dla dzieci i ich rodziców. Od godziny 14 do 18  na błoniach  odbywać się będą gry, zabawy i animacje. Strefa drewnianych gier wielkoformatowych z ZIQA FUN będzie działała od godziny 14 do 19. O godzinie 14 na scenie rozpoczną się pokazy lokalnych formacji artystycznych: Wystąpią podopieczni: Sandomierskiego Studia Piosenki, Fabryki Ruchu, FT Dance Mania, FT PARADOX, Centrum Edukacji Artystycznej GAMA. Zwieńczeniem truskawkowej niedzieli o godzinie 20 będzie koncert sandomierskiego wykonawcy Jakuba Mazura.

Przez trzy dni w ramach Festiwalu Krzemienia Pasiastego odbywać się będzie Jarmark Optymistyczny. Będą stoiska z rękodziełem, biżuterią oraz produktami regionalnymi.

STASZÓW

W sobotę (18 czerwca) w Parku im. Adama Bienia w Staszowie, w ramach „ Koncertów na leżakach” wystąpi Marcin Walas, który zagra na saksofonie. Początek o godzinie 18. Koncert odbywa się w ramach XIX Festiwalu Działań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych Staszów 2022.

JĘDRZEJÓW

Czwartek (16 czerwca):

7.00, 9.00, 10.30 (dla dzieci), 12.00 – msza w Parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie

Parafia Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie

Piątek (17 czerwca):

19.45 – Gala Boksu – Suzuki Boxing Night

Hala Sportowa przy Zespole Szkół nr 1 ul. Przypkowskiego 49

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRatusz odwołuje się w sprawie miliardowego kontraktu na wywóz śmieci
Następny artykuł🔴 Miejsce Piastowe. Pożar wierzby. Strażacy musieli ją przyciąć