A A+ A++

Jaworzna. Gmina Laskowa opublikowała zapytanie ofertowe na remont cmentarza wojennego z I wojny światowej nr 359 w Jaworznej.

Przedmiotem zamówienia jest remont cmentarza wojennego z I wojny światowej nr 359, znajdującego się w Jaworznej. Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza 130 tys. zł netto.

Szczegółowy zakres prac obejmuje: demontaż przęseł ogrodzenia, konserwację słupków ogrodzenia z wykonaniem poprawnej faktury z obróbką kamieniarską, wykonanie i montaż belek ogrodzenia z drewna modrzewiowego lub konserwacja sztachetek z wymianą na nowe w koniecznym zakresie oraz wykonanie i montaż drewnianej bramki z drewna modrzewiowego.

Zaplanowano demontaż krzyża wraz z cokołem oraz wykonanie nowego cokołu według rysunku archiwalnego w miejscu zgodnym z planem historycznym oraz wkonanie i montaż nowego krzyża z drewna modrzewiowego według rysunku archiwalnego.

Zobacz również:

Ponadto ma zostać przeprowadzona konserwacja krzyży drewnianych oraz wyznaczenie obrysu mogił według rysunku archiwalnego krawężnikami kamiennymi obrobionymi „na dziko”.

Wykonawca musi udzielić na przedmiot zamówienia gwarancji na okres co najmniej 36 miesięcy, licząc od dnia końcowego odbioru robót.

Wymagany termin wykonania zadania to koniec listopada tego roku. Jedynym kryterium oceny ofert będzie cena. Termin na ich składanie mija 26 lipca. 

Cmentarz nr 359 w Jaworznej jest jednym z zespołu zabytkowych nekropolii z I wojny światowej, utworzonych przez armię austro-węgierską na terenie dawnej Galicji Zachodniej jeszcze podczas działań wojennych. Znajduje się na skraju lasu, na wysokości około 700 m n.p.m., na grzbiecie Korabia, na północnych stokach Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. 

Cmentarz ma plan kwadratu, a jego obecne ogrodzenie składa się z betonowych słupków połączonych drewnianymi belkami wzmocnionymi metalową rurą, z niskim płotkiem z drewnianych sztachet oraz drewnianą bramką. Znajduje się tu duży drewniany krzyż oraz osiem drewnianych krzyży nagrobkowych. Pochowano tu łącznie 33 żołnierzy z armii rosyjskiej i austro-węgierskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFunkcjonariusz znany z serialu “Policjanci z sąsiedztwa” oskarżany o pobicie. Policja wydała oświadczenie
Następny artykułPodpisano umowę na renowację ołtarzy