Utworzone: poniedziałek, 4 października 2021
Źródło: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
W niedzielę 10 października o godzinie 17.00 zapraszamy w podróż po kompozycjach z początku XIX wieku. W wykonaniu Orkiestry Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego usłyszymy utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina oraz Franciszka Schuberta. Tym razem w cyklu Classica Calvaria wraz z orkiestrą wystąpi Zbigniew Raubo pianista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Koncert rozpocznie Uwertura Coriolan op. 62, którą Ludwig van Beethoven ilustruje dzieło literackie austriackiego poety Heinricha von Collina. Mistrzowsko łączy tu doskonałość formy z intensywnością uczuć. W kompozycji przewijają się dwa tematy w rozbudowanej formie sonatowej – pierwszy ukazujący złość i żądzę zemsty Coriolana, rzymskiego patrycjusza skazanego na banicję, drugi zaś – liryczny, wyrażający głos sumienia bohatera.
Warto zaznaczyć, że Coriolan powstał w czasie, gdy Beethoven zmagał się już z głuchotą, a jednocześnie w okresie największej twórczej płodności kompozytora, który wówczas napisał m.in. cztery symfonie, cztery koncerty, pięć kwartetów, tria, sonaty i właśnie uwertury.
Kolejnym dziełem, które usłyszymy będzie VIII Symfonia h-moll Franciszka Schuberta, zwana “Niedokończoną”. Chociaż jej “niedokończoność” była przez wielu poddawana w wątpliwość. Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym – mówił o symfonii Schuberta Johannes Brahms, dyrygując tym utworem. Schubert stworzył pod względem formalnym dzieło niezwykle innowacyjne, którym targają romantyczne emocje i namiętności. Zagadkowość, nowatorstwo i melodyczna szlachetność uczyniły z VIII Symfonii jedno z najważniejszych i najbardziej znanych dzieł w dziejach gatunku. Składają się na nią dwa barwne obrazy, pod względem tempa i charakteru zbytnio ze sobą niekontrastujące, treścią wyrażające sedno romantycznych idei w muzyce europejskiej.
Już po przerwie wybrzmi koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu prof. Zbigniewa Raubo z towarzyszeniem orkiestry. Utwór został ukończony wczesną wiosną 1830 roku, jeszcze w Warszawie, inspirowany uczuciem do Konstancji Gładkowskiej, choć ostatecznie zadedykowany Delfinie Potockiej. Pianistyczna faktura utworu została ukształtowana przez technikę określaną jako styl brillant. Wirtuozeria tego stylu została doprowadzona do swego apogeum i przezwyciężona przez powrót tematów do klasycznej, mozartowskiej prostoty. Typowa struktura cyklu: allegro – adagio – presto, przeszła w strukturę: maestoso – larghetto – vivace, w której maestoso oznacza na zmianę ożywionego lub zadumanego marsza, w której larghetto jest nokturnem, a vivace – tańcem, stylizacją kujawiaka.
Jesteśmy przekonani, że wieczór spędzony z Beethovenem, Chopinem i Schubertem w znakomitej interpretacji orkiestry symfonicznej PZLPiT pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego oraz spotkanie z mistrzem fortepianu Zbigniewem Raubo, dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń.
PROGRAM:
1) Ludwig van Beethoven – Uwertura Coriolan op. 62
2) SYMFONIA NR. 8 H-MOLL “NIEDOKOŃCZONA” FRANZ SCHUBERT
—– przerwa —
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f – moll, op. 21
1. Allegro Maestoso
2. Larghetto
3. Allegro vivace
Wystąpią:
Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE
Jacek Boniecki – dyrygent
Zbigniew Raubo – fortepian
Olgierd Łukaszewicz – narrator
Orkiestra Symfoniczna PZLPiT “Mazowsze”
Nie sposób wyobrazić sobie zespołu pieśni i tańca bez kapeli. Jednak w przypadku zespołu ,,Mazowsze” takie wyobrażenie, to o wiele za mało. ,,Mazowsze” może pochwalić się orkiestrą symfoniczną, której umiejętności i poziom muzyczny porównywalne są z najlepszymi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Orkiestrę Symfoniczną Zespołu Mazowsze poprowadzi Dyrektor Zespołu Maestro Jacek Boniecki.
Jacek Boniecki
Dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca “Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego, dyrygent. Swoją drogę zawodową rozpoczął jako asystent, a następnie dyrygent w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pełnił funkcje kierownicze oraz artystyczne w Teatrze Muzycznym “Roma” w Warszawie, w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Od 2012 roku związany jest z Zespołem “Mazowsze”.
W swoim dorobku artystycznym ma między innymi przygotowanie i prowadzenie takich oper, jak: Carmen; Aida, Traviata, Nabucco czy Straszny dwór Stanisława Moniuszki oraz takich baletów, jak: Coppélia Léo Delibesa, Dziadek do orzechów oraz większość znanych operetek.
Zbigniew Raubo
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Andrzeja Jasińskiego, którego został asystentem. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest laureatem Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, zdobywcą VI nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz IV nagrody w Konkursie im. Ferenca Liszta w Utrechcie.
Występował z wybitnymi polskimi dyrygentami, takimi jak: Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski czy Renard Czajkowski.
W swoim repertuarze posiada ponad trzydzieści utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego ostatnio zrealizowanych dokonań artystycznych znajdują się m.in.: występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu “Poolse Meesters” w Belgii, czy kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu “Campos do Jordao” w Brazylii.
Olgierd Łukaszewicz – aktor filmowy i teatralny urodził się 7 września 1946 roku w Chorzowie.
Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Działał w wielu teatrach studenckich, występował w Teatrze Stu. Karierę rozpoczynał w Krakowie, w Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela). Był aktorem scen warszawskich: Teatru Dramatycznego, Współczesnego, Powszechnego, Studio i Narodowego. Na teatralnych deskach Łukaszewicz wystąpił m.in. w “Zemście” , “Świętoszku”, “Ameryce”, “Sprawie Dantona”, sztuce “Lot nad kukułczym gniazdem”, “Kordianie” i wielu innych. Stworzył również wiele wybitnych kreacji w spektaklach telewizyjnych. Łukaszewicz wystąpił też m.in. w filmach: “Brzezina”, “Lekcja martwego języka”, “Wierna rzeka”, “Seksmisja”, “C.K. Dezerterzy”, “Zabij mnie, glino”, “Ubu Król”, “Generał Nil” czy “Mistyfikacja”.
Wstęp wyłącznie z wejściówkami.
Wejściówki będą do odbioru w dniu koncertu od godz. 14.00 w hali sportowej przy ul. Białka.
Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Serdecznie zapraszamy!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS