A A+ A++

Ursula von der Leyen ogłosiła po pierwszym dniu obrad szczytu UE, że Komisja Europejska przedstawi w piątek propozycję zwiększenia taryf celnych na import zboża, nasion oleistych i produktów pochodnych z Rosji oraz Białorusi. Polski Sejm wezwał w uchwale KE do nałożenia embarga na zboże z tych dwóch krajów. Był to postulat Polski.

Szefowa KE powiedziała, że środki te zapobiegną destabilizacji przez Rosję unijnych rynków i uniemożliwią napływ do Unii kradzionego zboża

Chodzi oczywiście o zboże ukraińskie, kradzione podczas wojny – podkreśla korespondentka RMF FM w Brukseli.

KE ma zaproponować cła zaporowe, które będą środkami handlowymi, a nie sankcjami. Łatwiej będzie je przyjąć, bo sankcje wymagają jednomyślności wszystkich krajów Unii. W dodatku KE nie chciała rezygnować ze swojej zasady, że nie nakłada się sankcji na żywność  ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe na świecie. 

Oczywiście jednak ten krok ma znaczenie polityczne, bo nie dało się dłużej – ze względów moralnych i politycznych – ograniczać importu rolnego z Ukrainy pozostawiając swobodny dostęp towarom rolnym z Rosji i Białorusi. Przypomniał o tym w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski zwracając się zdalnie do przywódców zebranych na szczycie – zaznacza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginion.

Bruksela od dawna opierała się presji Polski i krajów bałtyckich, aby ograniczyć import produktów rolnych z Rosji i Białorusi, argumentując, że takie posunięcie mogłoby zakłócić światowe rynki żywności i zaszkodzić krajom rozwijającym się.

Sytuacja na światowych rynkach zmieniła się, ponieważ Ukraina eksportuje coraz więcej zbóż na rynki poprzez Morze Czarne, a ich globalne ceny spadły.

Zobacz również:

Rozszerzenie UE. Jest decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzas minął. Bank wycofuje tę metodę płatności!
Następny artykułOstrzeżenie przed oszustwami: Cyberataki na użytkowników Banku Millennium