We wtorek 12 grudnia, w przeddzień obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, uczniowie klas technikum CKZiU w Łapanowie mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z bohaterem tamtych wydarzeń Kazimierzem Łapczyńskim.
W czasie spotkania opowiadał on młodym ludziom o swoich działaniach na rzecz niepodległej Rzeczypospolitej w czasie PRL-u, o powstaniu „Solidarności”. Wspominał też stan wojenny i czasy aż do przełomu w 1989 roku. Mocno podkreślał fakt, iż „Solidarność” była ruchem społecznym, który jednoczył ludzi w walce z komuną, wszyscy oni marzyli o odzyskaniu wolnej Polski. Ten cel miał zostać osiągnięty na drodze pokojowej.
Kazimierz Łapczyński, absolwent CKZiU w Łapanowie w latach 1973-1980, był członkiem legalnych związków zawodowych, przewodniczącym w Kuźni w HiL. W latach 1976-1980 uczestniczył w odbywających się tam co rok strajkach ekonomicznych, polegających na zatrzymaniu pracy; organizował msze i demonstracje 3 V i 11 XI. Po śmierci Stanisława Pyjasa, 15 V 1977 r., uczestniczył w czarnym marszu. Od 19 VIII 1980 roku był liderem akcji strajkowych w Kuźni Huty im. Lenina w Nowej Hucie, następnie w całym Zakładzie Mechaniczno-Odlewniczym. Od IX 1980 r. współorganizator i przewodniczący Komitetów Założycielskich „S” w Kuźni i w Zakładzie Mechanicznym, następnie przewodniczący Komisji Oddziałowej „S” oraz przewodniczący KZ Zakładu Mechaniczno-Odlewniczego, wszedł w skład Komitetu Robotniczego Hutników.
Podczas spotkania z młodymi ludźmi wspominał swoją działalność konspiracyjną, m.in. to, że był współzałożycielem i członkiem Komitetu Ocalenia Solidarności. 30 IV 1982 r. współorganizował pierwszą od 13 XII 1981 r. demonstrację antyrządową w Nowej Hucie. Kilkakrotnie bywał zatrzymywany przez MO i SB (po raz pierwszy w IV 1982 r.). Za swoją działalność antykomunistyczną został powołany do służby w Wojskowym Obozie Specjalnym nr 6 w Czerwonym Borze k. Łomży. W wolnej Polsce został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Medalem Lex Veritas Iustitia (2011), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).
Zgromadzeni uczniowie z uwagą oglądali autorski film z czasów stanu wojennego z odtworzonymi nagraniami z podsłuchów, jakie prowadziła Milicja Obywatelska, mogli zobaczyć drukowane na powielaczach ulotki strajkujących robotników, znaczki pocztowe i opaskę, którą pan Kazimierz nosił w czasie strajku w Nowej Hucie.
Wydarzenie to było dla młodzieży żywą lekcją historii, spotkaniem ze świadkiem strasznych, komunistycznych dni stanu wojennego. Na zakończenie prelekcji młodzi ludzie serdecznie podziękowali za autentyczne świadectwo bohaterstwa i prawdziwego patriotyzmu Kazimierza Łapczyńskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS