Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku organizuje 23 sierpnia 2021 r. wojewódzką konferencję na temat funkcjonowania w przestrzeni szkolnej ucznia zdolnego oraz roli edukacji przez szachy, której to rybnicka placówka była pionierem, inicjując prawie 12 lat temu działania szkoleniowe w tym zakresie. Stąd objęcie konferencji honorowym patronatem przez Jana Krzysztofa Dudę, arcymistrza szachowego, który jako pierwszy Polak w historii zwyciężył w turnieju Pucharu Świata w szachach w 2021 roku. Jest to największe osiągnięcie w historii polskich powojennych szachów.
Inspiracją do zorganizowania konferencji było zarówno doświadczenie pedagogiczne w pracy z uczniem zdolnym dyrekcji RODN i IP „WOM” w Rybniku, nauczycieli-konsultantów i doradców metodycznych zatrudnionych w tej placówce, jak i nauczycieli korzystających z oferty szkoleń, pracujących bezpośrednio z uczniami zdolnymi w przestrzeni szkolnej. Praca ta to zarówno wyzwania w organizacji edukacji tych uczniów, stworzenie im sprzyjających warunków rozwoju, wsparcia w realizacji nieraz śmiałych planów, jak i uzyskanie mierzalnych korzyści – otwarcia przed nimi świata nauki, sztuki czy sportu.
Zobacz także
Nie bez znaczenia jest edukacja przez szachy, która bardzo korzystnie wpływa na rozwój dzieci od najmłodszych lat, również wśród dzieci z dysfunkcją słuchu, stąd m. in. wystąpienia dyrektorów oraz nauczycieli przedszkoli i szkół. Pomysł edukacji przez szachy został wdrożony dzięki dyrektorowi RODN i IP „WOM” w Rybniku – Sylwii Bloch, która koordynowała od samego początku projekt „Szachy w przedszkolu i szkole”, inicjując 12 lat temu nowatorską ideę uczenia dzieci od najmłodszych lat tej królewskiej gry, rozwijającej zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Zaangażowanie Sylwii Bloch umożliwiło rozwijanie tego projektu, a wiele lat koordynowania go i wdrażania w przedszkolach i szkołach przyniosło niesamowite efekty.
Nieodzownym i ciekawym dopełnieniem edukacji ucznia zdolnego jest perspektywa rodziców i samych uczniów, którzy także zostali zaproszeni jako prelegenci. Możliwości pomocy uczniom zdolnym przedstawi Dyrektor Biura Krajowego Fundacji na rzecz dzieci w Warszawie oraz Zastępca Dyrektora Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Edukacja ucznia zdolnego ma również zamocowanie w aktach prawnych, które omówi przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Katowicach delegatury w Rybniku. Wystąpienia wszystkich prelegentów otworzy Beata Białowąs – członek Zarządu Województwa Śląskiego.
>> Pobierz program konferencji
Podczas konferencji będzie można się zapoznać z galerią prac artystycznych uczniów ZS nr 3 w Rybniku i Zespołu Szkół nr 2 w Wodzisławiu Śląskim, by naocznie przekonać się o drzemiących w uczniach możliwości.
Konferencja odbędzie się 23 sierpnia 2021 r. o godz. 12:00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach, ul. 3 Maja 36D. Zapisy przez stronę Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku.
Link do zapisów na konferencję: https://wom.edu.pl/?pagename=event-821
Podczas konferencji można się będzie zapoznać z publikacją Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku, która powstała jako podsumowanie 10-lecia realizacji projektu „Szachy w przedszkolu i szkole”.
Opracowała Beata Szołtysek
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS