A A+ A++

Od dziś do 11 września specjalnie przeszkoleni miejscy pomocnicy będą udzielać informacji turystycznej i przypominać o zasadach obowiązujących w naszym mieście. Codziennie w godz. 12.00-16.00 można spotkać ich na ulicach Krakowa. Natomiast w weekend, głównie z myślą o mieszkańcach Starego Miasta i Kazimierza, będą pracować aż do godz. 23.00, by we ścisłej współpracy ze strażą miejską pomagać w utrzymaniu porządku publicznego.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

W trosce o mieszkańców

Pilotażowy program City Helpers przeprowadzony latem 2021 r. jako narzędzie wspierające politykę zrównoważonej turystyki okazał się dobrze przyjętym rozwiązaniem i osiągnął bardzo dobre rezultaty w opinii turystów, mieszkańców, branży turystycznej, a także krakowskich placówek dyplomatyczny.

– Kontynuacja projektu jest bardzo ważna dla wizerunku Krakowa zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Działania wpisują się w rekomendacje „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028”, którą od zeszłego roku realizujemy. Kraków jest szeroko otwarty na gości, a równocześnie dba o zrównoważenie turystyki w mieście. Zależy nam na nawiązaniu dobrych relacji z turystami, ale i  trosce o mieszkańców Krakowa, którzy są tutaj gospodarzami – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Ochrona historycznego centrum miasta

Zabytkowa przestrzeń historycznego centrum miasta to obszar od kilku lat najmocniej narażony na negatywne zjawiska związane z tzw. ekonomią nocy. Dotyczą one nie tylko turystów zagranicznych, ale również gości z Krakowa i okolic, którzy odwiedzają Stare Miasto w celach rozrywkowych. Wobec wyzwań i problemów, a także dążąc do uspokojenia tej przestrzeni, ważne są skuteczne działania podejmowane w ramach programu City Helpers. W ubiegłym roku najwięcej przeprowadzonych interwencji dotyczyło zakłócania ciszy nocnej i spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zdarzenia te miały miejsce głównie w sobotnie noce. Zdecydowana większość interwencji City Helpers (ponad 70 proc.) kończyła się zaprzestaniem naruszeń.

Co nowego w programie City Helpers?

Godziny pracy i stroje. W tym roku pomocnicy miejscy wystąpią w nowych strojach, co ma wpłynąć na zwiększenie ich rozpoznawalności. Magenta i limonka to kolory, które doskonale przemawiają do młodych użytkowników miejskiej przestrzeni. Wydłużeniu też uległ czas pracy City Helpers. W tym roku będzie można ich spotkać na ulicach przez 7 dni w tygodniu.

city helpers stroje

city helpers tabela

Zakres pracy pomocników miejskich został określony w oparciu o serię warsztatów i spotkań z udziałem przedstawicieli mieszkańców, Urzędu Miasta Krakowa, straży miejskiej i reprezentantów branży turystycznej. City Helpers swobodnie mówią po angielsku. Z uwagi na bieżąca sytuację część z nich posługuje się również językiem ukraińskim. Temat wojny w Ukrainie jest szczególnie istotny dla turystyki. Dlatego będziemy podkreślać, że Kraków doskonale poradził sobie z przyjeżdżającymi do miasta uchodźcami zabezpieczając im miejsca pobytu i pracy. W tej chwili życie w mieście toczy się normalnym rytmem.

Pomocnicy miejscy będą dysponować ulotkami informacyjnymi o zasadach panujących w naszym mieście, kalendarium wydarzeń kulturalnych, mapkami centrum Krakowa, apteczką oraz aplikacją do zbierania danych w celu przygotowania raportów z działań. Informacje o programie City Helpers można znaleźć na tablicach LED na wiatach przystankowych stojących w pobliżu wejścia do Parku Kulturowego Kraków Stare Miasto oraz na ekranach Bus TV i w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej. Ulotki dostępne są w obiektach noclegowych, lokalach gastronomicznych, instytucjach kultury, puntach InfoKraków oraz placówkach dyplomatycznych.

Z uwagi na zwiększenie zakresu czasowego akcji i wymiaru pracy zaangażowanych osób, automatycznemu zwiększeniu uległ budżet projektu. W tym roku miasto przeznaczyło na działania związane z programem City Helpers 335 000 zł.

Odpowiedzialna i zrównoważona turystyka

Program City Helpers, który jest częścią inicjatywy #RespectKrakow, podjętej przez miasto w 2019 r., wpisuje się w rekomendacje „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028”. Pilotaż City Helpers przeprowadzono latem 2021 r.

City Helpers będzie można spotkać na ulicach Krakowa od 23 maja do 11 września.


pokaż metkę


Osoba publikująca:

Katarzyna Pustułka


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2022-02-15


Data aktualizacji:

2022-05-23

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Zambrowski poznał oferty na remont drogi powiatowej w miejscowościach Krusze Łubnice i Zanie Leśnica
Następny artykułŚwiatowe Forum Ekonomiczne w Davos. Poruszający apel Zełenskiego