A A+ A++

– CIS informuje:

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że senatorowie od miesiąca postulowali zwiększenie liczby testów wykrywających koronawirusa.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wyraził zadowolenie, że po okresie wstępnych perturbacji udaje się w naszym kraju zwiększyć liczbę testów, które są bardzo potrzebne w walce z epidemią koronawirusa. Senatorowie już miesiąc temu wskazywali na potrzebę powszechnej dostępności do testów.

„Kwarantanna i ograniczanie życia społecznego to jedno, ale wykrywanie bezobjawowych nosicieli, którzy myślą, że są zdrowi i nieświadomie zarażają innych jest również bardzo istotne i ważne w przerwaniu łańcucha epidemii. Taką wiedzę będziemy mieli tylko wtedy, kiedy będziemy masowo przeprowadzać testy ludności” – powiedział Marszalek Senatu.

Prof. Tomasz Grodzki przypomniał, że Senat od początku walki z epidemią zwracał uwagę, że są trzy najważniejsze zadania: testowanie, ochrona personelu medycznego oraz dbałość o to, by straty w gospodarce były jak najmniejsze.

„Zwiększenie ilości testów jest jednym z ważnych środków do zwalczenia, ograniczenia i stłumienia epidemii, na czym nam wszystkim zależy” – podkreślił Marszałek Senatu.

Senatorowie podczas 5. posiedzenia 27 lutego br. wskazywali na znaczenie właściwej diagnostyki w walce z koronawirusem. Zwracali uwagę na konieczność zwiększenia dostępności testów na obecność wirusa.

Senator Krzysztof Brejza pytał Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa „…ile jest testów obecnie. Dlaczego nie można ich wykonać indywidualnie poza NFZ?”.

Senator Wadim Tyszkiewicz dopytywał „Czy są dostępne badania? Gdzie się można zgłosić? Czy można kupić takie badanie?”. Zaznaczył, że z doniesień internetowych wynika, że ludzie nie mają dostatecznie dużo informacji na ten temat. „Są pozostawieni sami sobie” – podsumował.

„Według wstępnych zapowiedzi miały być przekazane testy do wszystkich laboratoriów i stacji epidemiologicznych. Czy te testy już są ?” – pytała w trakcie senackiej debaty wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

Zdaniem senator Danuty Jazłowieckiej „Zakup testów pokazuje, ze Polska stała w kolejce i czekała na te testy, by można było je wykorzystać, co na pewno przyczyniło się do zwiększenia zagrożenia dotyczącego rozprzestrzeniania się tego koronawirusa”.

Podczas połączonego posiedzenia Komisji Zdrowia i Komisji Ustawodawczej 11 marca br. senator Alicja Chybicka postulowała: „Trzeba rozszerzyć możliwość robienia testów, tak aby, każdy kto chce, mógł to badanie wykonać. Obecnie od drzwi systemu odbijają się ludzie, którzy mają objawy, a dowiadują się, że testu mieć nie będą”. Dodała, że „Z testami to jest zawalone od początku”. W trakcie wcześniejszej debaty senackiej pytała m.in. o jakość wykonywanych w Polsce testów.

„Chcemy wprowadzić prawo dla obywateli, aby mogli skorzystać w sposób odpłatny z testów, w laboratoriach, które maja akredytację” – powiedziała 13 marca br. senator Beata Małecka-Libera.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWięcej pieniędzy na infrastrukturę socjalną
Następny artykułSytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu wołomińskiego – 26 marca