Nieprzypadkowo to w 2022 roku węgierski koncern energetyczny MOL odnotował rekordowe zyski. Skorzystał na tym także węgierski budżet, który jest wspierany przez podatek od „nadmiernych zysków spółki”.
Czytaj więcej
Dwór Orbána straci dochody
Z kolei Michaiło Gonczar, prezes kijowskiego centrum analitycznego CGS Strategy XXI, obliczył, że ropa, którą Węgry otrzymały od Łukoilu, była sprzedawana z 20-proc. zniżką w stosunku do cen rynkowych.
„Sankcje Ukrainy wobec Łukoilu są ciosem w ukryte dochody otoczenia biznesowego Orbána. Dochody te są dla Orbana bardzo ważne, ponieważ oznaczają maksymalny możliwy zysk, który generowany jest z różnicy pomiędzy najniższą ceną ropy naftowej a cenami rynkowymi produktów naftowych – stwierdził ukraiński ekspert.
Olena Łapenko, ekspert ds. bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w kijowskim think tanku energetycznym DiXi Group, uważa, że władzom Ukrainy skończyła się cierpliwość.
„Węgry i Słowacja mają zobowiązania do dywersyfikacji dostaw ropy, ale nie widzieliśmy żadnych konkretnych kroków w tym celu. Ukraina nie widzi więc realnej perspektywy zaprzestania zakupów rosyjskiej ropy przez te kraje Unii. To oczywiście wyjaśnia nałożenie sankcji na jednego z największych rosy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS