Utworzony: piątek, 16 grudnia 2016 15:05
Przewodniczący Związków Zawodowych w Wielkiej Brytanii poparł ograniczenia w swobodzie przepływu przez granice do pracy i ogłosił zmiany w zatrudnianiu imigrantów z Unii Europejskiej, do których ma doprowadzić wprowadzenie nowych zabezpieczeń dotyczących rekrutacji. Jeżeli spełni swoje zapowiedzi, będzie to oznaczało duży cios w Polaków i innych imigrantów.
Zobacz także:
Jak informują brytyjskie media, podczas otwarcia swojej kampanii, przewodniczący Związków Zawodowych na Wyspach, Len McCluskey, który ubiega się o reelekcję na swoje stanowisko, poparł zamknięcie granic i wprowadzenie „zabezpieczenia” przed konkurencyjnym obniżaniem płac. Wspomniał m.in. o zmianach w zatrudnianiu imigrantów z Unii Europejskiej.
– Swobodny przepływ pracowników oznacza presję na płace przynajmniej w niektórych sektorach. Dlatego wezwałem do wprowadzenia nowych zabezpieczeń, które zapewnią, że każda rekrutacja pracodawców poza granicami musi być objęta ochroną Związków Zawodowych lub odpowiednią umową zniechęcającą przed tym firmy – tłumaczy Len McCluskey.
Oprócz ograniczenia liczby imigrantów przyjeżdżających na Wyspy i wprowadzenia nowych ostrzejszych przepisów dotyczących zatrudniania obcokrajowców, szef Związków Zawodowych chce, by podczas negocjacji dotyczących Brexitu zadbano szczególnie o prawa brytyjskich pracowników.
– W całej dyskusji dotyczącej “twardego” i “miękkiego” Brexitu, czy dostępu do rynku i tak dalej, rodzimi pracownicy muszą wiedzieć, że ktoś ma na nich wzgląd – zaznaczył Len McCluskey.
– Odwieczny problem dorywczego rynku pracy, osiąga obecnie epicki poziom w Wielkiej Brytanii. Miliony pracowników nie mają zapewnionego bezpieczeństwa i podstawowych praw i to jest plaga w brytyjskim społeczeństwie – zauważa McCluskey.
Według przewodniczącego, związki zawodowe muszą zadbać o to, by miliony pracowników na Wyspach mogło w końcu doczekać się przestrzegania przysługujących im praw, a częste nadużycia „elastycznego i zagranicznego” rynku pracy zostały w końcu ograniczone.
Paulina Lęcznar / POLEMI.co.uk
Fot.: PHOTOCREO Michal Bednarek / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS