A A+ A++

Park Śląski to jedno z najciekawszych i popularniejszych miejsc w Chorzowie. O każdej porze roku znajdziemy tam wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i młodszych osób. Miejsce to umila czas wolny gościom od 70 lat! Sprawdźmy więc, jakie ciekawostki kryję Park Śląski!

Najstarsze parkowe drzewa

Najstarsze drzewa na terenie parku mają ponad sto lat. To m.in. klony przy alei Klonowej, dęby i sosny przy Dużym Kręgu Tanecznym oraz buk między Szybem Leśnym, a Planetarium Śląskim. W parku śląskim w pierwszych latach jego funkcjonowania posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew, jednak najstarsze drzewa znajdujące się na tym terenie rosły jeszcze przed powstaniem parku i w tym momencie stanowią około 5 procent całego drzewostanu. Najstarsze z drzew to przede wszystkim klony, dęby i jesiony. Obecnie znajdziemy je w okolicach tzw. Szwajcarskiej Doliny.

Jak Hala Kwiatów stała się znanym “Kapeluszem”

Historia powstania parkowego “Kapelusza” jest dość skomplikowana. Kultowy punkt parku śląskiego jest zrekonstruowanym budynkiem dawnej Hali Kwiatów. W 1968 roku do użytku została oddana Hala Kwiatów, która służyła głównie jako pawilon ekspozycyjny podczas Ogólnopolskich Wystaw Ogrodniczych. Budynek nie był ogrzewany, dlatego w okresie jesienno-zimowym szukano dla niego nowych funkcji. Służył między innymi jako przechowalnia karuzel z Wesołego Miasteczka. Zimą 1982 roku w budynku powstały korty tenisowe. Aby w zimne dni ogrzać obiekt, wykonano otwory z płyty paździerzowej i wstawiano agregat ze spiralami grzewczymi, które ochładzał wentylator. Gdy przestawał dmuchać, spirale rozgrzewały się do czerwoności. Prawdopodobnie właśnie przez nie obiekt spłonął niemal doszczętnie. Po pożarze wywołanym źle skonstruowanym ogrzewaniem pozostały tylko stalowe łuki. Odbudowa tego miejsca trwała 4 lata, a nowy obiekt był niemal identyczny z pierwowzorem. Zmieniono jedynie pokrycie dachu, a także dobudowano dwa pawilony, które pełnią funkcję sanitarne i pomocnicze.

Wolontariusze, którzy od lat upiększają park!

W Chorzowie powstał stały wolontariat seniorów, działających na terenie całego Parku Śląskiego. Aż siedemdziesięciu seniorów wraz z młodymi osobami prowadzą bezpłatne zajęcia: językowe, komputerowe czy rękodzielne. Latem wolontariusze organizują na terenie parku treningi rowerowe, gry terenowe, zabawy dla dzieci czy prace ogrodnicze. Każdego roku wolontariusze angażują się w życie parku i każde imprezy, które są tam organizowane. W Dniu Ziemi sadzą róże w Rosarium, na Powitanie Wiosny sprawdzają wiedzę uczestników zabaw, w czasie Pikniku Rakietowego w Planetarium Śląskim pomagają dzieciom rysować i konstruować kosmiczne pojazdy, podczas Dnia Kartofla w Skansenie pomagają w gotowaniu, a podczas Dnia Parku uczą tworzyć biżuterię. Niektórzy z seniorów, którzy obecnie są wolontariuszami, byli nimi również w młodości. W trakcie rozbudowy parku sadzili drzewa i pomagali pracownikom.

Najdłuższy staż w parku, to aż 49 lat

Piotr Zieliński pracuję w Parku Śląskim od 48 lat, ma więc ogromną wiedzę na temat historii parku, a z tym miejscem łączy go wiele wspomnień. W 1972 Piotr Zieliński pierwszy raz zatrudnił się w parku w Dziale Organizacji Imprez. W 1990 roku został natomiast kierownikiem kąpieliska “Fala”, Ośrodków Wodnych oraz lodowiska, które działało do 2000 roku. Kąpieliskiem kierował do 2014 roku, czyli ostatniego sezonu, w którym było otwarte. W międzyczasie Piotr został również kierownikiem administracji Parku Śląskiego. Trudno wskazać jakąkolwiek inną osobę, która może znać lepiej Park Śląski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSport.pl podbija stawkę w akcji #StrojeZaAsy! Ponad 200 strojów dla młodych siatkarzy
Następny artykułJEDEN CELNY STRZAŁ