16091 Ok. 40 km od Krakowa znajduje się Małopolskie Muzeum Pożarnictwa, najstarsza tego typu placówka w Polsce. Działa od 1953 roku! “Najcenniejszą częścią zbiorów jest kolekcja dawnych pojazdów strażackich. Można tu zobaczyć austriackie i pruskie wozy konne z sikawkami z początku XX wieku, motopompy angielskie oraz samochody strażackie z lat 40. i 50. XX wieku”, można przeczytać w przewodniku “Polska niezwykła”. W pobliżu: liczne szlaki rowerowe, bardzo dobrze oznaczone.
Shutterstock
16092 Do zabytkowej kopalni soli z Krakowa jest ok. 50 km. Warto pokonać ten dystans, bo od 2013 roku znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wydobycie prowadzono w niej od 1251 aż do 1990 roku; teraz niektóre jej części udostępniono zwierzającym. Zjeżdża się na głębokość 223 m, a potem z przewodnikiem pokonuje ponad 2 km tras. Dla chętnych przewidziano też zwiedzanie XIII-wiecznych wyrobisk, pochylni i szybów. Niewiele osób wie, że to tu znajduje się np. komora Ważyn, największe podziemne pomieszczenie w Europie wykonane przez człowieka!
Shutterstock
16093 Największą atrakcją miasteczka położonego 25 km od Krakowa jest XIV-wieczny zamek nazywany “drugim Wawelem” . Wybudowany został jeszcze za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Odtworzono też renesansowy Ogród Bony.
Shutterstock
16094 Ok. 40 km pod Krakowem mieści się najważniejsze, tuż po Jasnej Górze, sanktuarium w Polsce. W 1999 roku wraz z parkiem pielgrzymkowym z XVII wieku Kalwaria Zebrzydowska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jako jedyna kalwaria na świecie! Oprócz bazyliki i zabudowań klasztornych, warto zobaczyć m.in. mur obronny i zabytkowy most.
Shutterstock
16095 25 km od Krakowa znajduje się uzdrowisko z dawną zabudową (m.in. dom zdrojowy Vauxhall, Łazienki Zofia, Główny Zdrój wody siarczanowej, Uzdrowiskowy Dom Gościnny, Willa Japonka). Ale na uwagę zasługują też w Krzeszowicach m.in. Pałac Potockich w stylu renesansowym, stare synagogi, pałacyk klasycystyczny Izabeli Lubomirskiej czy np. stary dworzec kolejowy.
Shutterstock
16096 Niecałe 50 km od Krakowa, leży wieś znana przede wszystkim z zabytkowej, drewnianej zabudowy, której urokowi nie oparli się m.in. Piotr Skrzynecki, Andrzej Wajda, Wojciech Pszoniak czy Marek Grechuta – chętnie tu gościli. W Lanckoronie zobaczyć można m.in. zespół drewnianych domów podcieniowych datowany na XIX wiek, a także np. ruiny zamku (XIV wiek).
Shutterstock
16097 24 km na północ od Krakowa na Wyżynie Krakowsko Częstochowskiej w Dolinie Prądnika – oto idealne miejsce na wypady tak dla miłośników historii, jak i przyrody. Są tu i ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku (zachowały się gotycka brama wjazdowa i baszta oraz fragmenty mostu, murów obronnych i budynków mieszkalnych), i dawny park zdrojowy z końca XIX wieku. Dodatkowo także np. drewniane domy i wille na terenie wsi z przełomu XIX i XX wieku w tzw. szwajcarskim stylu. Ale nie brakuje też tras spacerowych z punktami widokowymi – szczególnie popularne są te do Jaskini Ciemnej i Jaskini Łokietka.
Shutterstock
16098 Najcenniejszym zabytkiem jest Bazylika Świętego Andrzeja Apostoła z renesansowymi organami. “Jest to najstarszy w Polsce tego typu instrument w całości oryginalny – oryginalna jest nie tylko obudowa jak w słynnych organach oliwskich, ale także mechanizm”.
Shutterstock
16099 Sołuszowa – nazwa miejscowości położonej ok. 30 km za Krakowem nie wszystkim dużo powi … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS