A A+ A++

Cięcie laserem to technologia zdobywająca sobie coraz więcej zwolenników – do jej największych zalet należy jej szybkość, efektywność i ekonomiczność. Jest też uniwersalna, ponieważ można ją stosować w obróbce wielu różnorodnych materiałów.

1. Na czym polega cięcie laserem?
2. Sposoby cięcia laserem
3. Optymalizacja procesu cięcia laserem

Na czym polega cięcie laserem?

Wycinanie laserowe to nowoczesna technologia, która pozwala na szybką i precyzyjną obróbkę elementów metalowych i nie tylko. Najczęściej stosowana jest do cięcia blach. Metodę tę można wykorzystywać w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i meblarskim, a także w wielu innych gałęziach przemysłu wymagających wykonywania powtarzalnych czynności przycinania materiałów do konkretnych kształtów. Wielką zaletą tej technologii jest bowiem szybkość, z jaką cały proces jest wykonywany.

Niewątpliwą zaletą technologii cięcia laserem jest też precyzja, z jaką materiał jest poddany obróbce – dzięki niej możliwe do uzyskania są nawet bardzo szczegółowe kształty. Przy okazji jest to też metoda dość niedroga. Zwłaszcza w wypadku dużych zamówień cena takiej usługi okazuje się konkurencyjna, ale dotyczy to często także i tych mniejszych.

Sposoby cięcia laserem

Wyróżniamy następujące metody cięcia laserem:

– przez odparowanie – metoda stosowana głównie w przypadku materiałów nietopliwych (niektóre tworzywa sztuczne, drewno), polega ona działaniu zogniskowanej wiązki, która ulega odparowaniu w atmosferze gazu obojętnego.

– przez topienie i wydmuchiwanie – stosowane do metali, w tym stali nierdzewnych. W tej metodzie materiał poddany działaniu zogniskowanej wiązki ulega stopieniu i jest usuwany strumieniem gazu obojętnego.

– przez wypalanie – najczęściej stosowana metoda cięcia laserem, materiał zostaje wypalony przez strumień tlenu lub mieszaniny gazu zawierającej tlen.

– generowanie pęknięć termicznych – szczególnie często tę metodę stosuje się do tworzyw kruchych, takich jak szkło. W tej metodzie zogniskowana wiązka wywołuje naprężenie cieplne.

Optymalizacja procesu cięcia laserem

Choć samo w sobie wycinanie laserowe jest technologią nowoczesną i ekonomiczną, to jak każdy proces wymaga ono optymalizacji, aby zmniejszyć koszta i czas obróbki materiału. Optymalizacja ta w dużej mierze zależy od jakości wiązki laserowej i polega na zastosowaniu odpowiednich technik w kontekście obrabianego materiału. Jednym z liderów optymalizacji cięcia laserem jest firma Fabryka 4×4. która dzięki wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie dostarczyć najwyższą jakość świadczonych usług.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWychowawca rzucił się na wychowanka domu dziecka w Lublinie. „Wykręcał ręce, podduszał”
Następny artykułMagda Gessler i jej rosół za 50 zł. Restauratorka tłumaczy, skąd taka cena