A A+ A++

Propozycja budżetu unijnego na lata 2021-2027, pomimo cięć w polityce spójności, zakłada mechanizmy, dzięki którym więcej środków ma trafiać do najbiedniejszych regonów – poinformowały dziennikarzy źródła unijne. Po 2020 r. do najsłabszych ekonomicznie zaliczanych będzie nadal 14 polskich województw.

Z propozycji, którą zaprezentowały w Brukseli źródła unijne, wynika, że w przyszłym budżecie kilkadziesiąt miliardów euro mniej, niż w latach 2014-2020, ma trafić zarówno na fundusze polityki spójności, jak i Wspólną Politykę Rolną.
 

Źródła jednak przekazały, że zakłada ona mechanizmy, dzięki którym więcej środków ma trafić do najbiedniejszych regionów w Europie. Nie przedstawiły szczegółów tego mechanizmu i tego, ile środków więcej może trafić do najbiedniejszych regionów. Suma przesunięć ma opiewać na 6 mld euro.

Propozycja szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela zakłada, że na wspierający badania i innowacje program Horyzont Europa ma trafić 80 mld euro, o kilkanaście miliardów więcej, niż w latach 2014-2020. Propozycja przewiduje też więcej środków na migrację, zarzadzanie granicami zewnętrznymi UE i FRONTEX.

Jak wynika z dokumentów necjacyjnych, do których PAP dotarła w grudniu ub. roku, w grupie najsłabszych ekonomicznie znajdzie się 14 polskich województw. Po 2020 r. Warszawa wraz z dziewięcioma przyległymi powiatami (region warszawski stołeczny) ma być klasyfikowana jako najbogatszy regionów UE, w których PKB przekracza 100 proc. średniej unijnej. Dolny Śląsk i Wielkopolska będą traktowane jako regiony w okresie przejściowym (między 75 proc. i 100 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca). Pozostałe 14 województw (w tym Mazowsze bez Warszawy) będą w grupie regionów najsłabszych ekonomicznie, czyli poniżej 75 proc. PKB.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIzdebnik. Mieszkańcy spotkają się w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej
Następny artykułLUK Politechnika Lublin – AZS AGH Kraków 3:0. Udany rewanż