Spółka Ciech Soda przedstawiła swoją ekspertyzę, z której wynika, że budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów nie zagraża statusowi Inowrocławia jako miasta uzdrowiskowego. Dokument sporządzili prawnicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Projektowana odległość instalacji termicznego przekształcania odpadów od uzdrowiska, nowoczesne technologie inwestycji i rygorystyczne przepisy powodują, że nie ma zagrożenia dla uzdrowiskowego statusu Inowrocławia – wynika z opinii prawnej sporządzonej na zlecenie Ciech Soda Polska.
Ekspertyzę przygotowali profesorowie Marek Kolasiński i Piotr Rączka, prawnicy związani z UMK w Toruniu. Przeanalizowali stan prawny i praktykę dotyczącą przydzielania oraz utraty statusów uzdrowiska przez miasta w Polsce. Zgodnie z ich opinią decydująca jest odległość od określonych stref uzdrowiskowych. – Inowrocław jest unikalnym przykładem miasta, które łączy w sobie cechy ośrodka przemysłowego i uzdrowiskowego. Taki stan rzeczy trwa już od ponad stu lat i wynika z faktu, że zarówno kuracjusze, jak i nasze zakłady korzystają z tego samego surowca – solanki. Niezagrożona koegzystencja obu tych stref naszego miasta wynika z odległości, jaka je dzieli. Tak jest dziś i tak będzie także po wybudowaniu instalacji termicznego przekształcania odpadów, która powstanie na terenie kompleksu przemysłowego. I to w części najbardziej oddalonej w linii prostej od centrum Inowrocławia – mówi Tomasz Molenda, prezes zarządu Ciech Soda Polska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS