Pod hasłem „Maryja, Matka Mesjasza” odbyło się w formie online modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów, którzy wspólnie modlili się w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Idea wspólnego świętowania tego dnia narodziła się w Libanie, gdzie z tej okazji modlą się razem katolicy, prawosławni, sunnici i szyici.
Inicjatorami wydarzenia w Libanie są dwaj przyjaciele: duchowny muzułmański (sunnicki) szajch Mohammed Nuqqari oraz chrześcijanin (maronita) Nagy al-Khoury. Początki wydarzenia sięgają 2007 r., kiedy to w Bejrucie odbyła się międzyreligijna celebracja maryjnego święta. Wydarzenie postanowiono powtórzyć, a w 2009 r. odbyło się już oficjalne święto państwowe, jednogłośnie ustanowione przez rząd jako Dzień Muzułmańsko-Chrześcijański.
W przesłaniu skierowanym do uczestników polskich modlitw Nagy El-Khoury alarmował, że w Libanie, poza pandemią, następują kolejne kryzysy: ekonomiczny, finansowy, polityczny i społeczny, które w jego ocenie wynikają „z działań nieuczciwych polityków i porzucenia przez wspólnotę międzynarodową”. – W tym jakże symbolicznym dniu proszę was, byście wraz ze mną modlili się do Najwyższego, który powierzył nam tę wspaniałą planetę, by kontynuować wspaniałe dzieło stworzenia, a nad którą znęcaliśmy się, trwoniąc jej zasoby. Módlmy się do Tego, który prosił, byśmy miłowali się tak, jak On nas umiłował – apelował inicjator chrześcijańsko-muzułmańskich obchodów święta Zwiastowania. Jak dodał, ludzkość sprawiła, że „przeważa nienawiść, chciwość, zazdrość, które rodzą pandemie, wojny i wszelkiego rodzaju zło kosztem miłości, pokoju i szacunku”.
– Prośmy Maryję, by wstawiała się za nami u Pana, by On otworzył nasze serca i dusze na dialog i akceptację naszych różnic. Módlcie się wraz ze mną w intencji cierpiącego Libanu, aby z powrotem stał się ziemią gościnną, otwartą i przyjazną. Módlcie się za całą ludzkość, aby powróciła do swoich wartości, które przywracają człowiekowi godność i szlachetność – prosił Nagy El-Khoury. – Niech to święto Zwiastowania będzie zapowiedzią nowej jutrzenki dla naszej cierpiącej ludzkości. Od Bejrutu po Warszawę wzmacniajmy nasz łańcuch przyjaźni i solidarności. Nasz świat bardzo tego potrzebuje – dodał.
We wstępie do spotkania bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, przypomniał korzenie święta Zwiastowania i podkreślił, że uczestnicy obchodów włączają się przez wspólne świętowanie, modlitwę i rozważanie tajemnicy Zwiastowania. – Gromadzi nas postać Maryi, Tej, która jest Matką Mesjasza. Zbieramy otwarte, serdeczne odczucia i chcemy, wpatrując się w Nią, razem uczcić ten dzień – dodał.
Imam z Białegostoku Mirzogolib Radzhabaliev podkreślał, że święto Zwiastowania jest dniem wyjątkowym zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan. – Oto Niepokalana Maria z woli Wszechmogącego będzie miała Syna. To zaprawdę wielki dzień, tylko jeden taki w roku – akcentował. – Często, zmęczeni naszą egzystencją, na pozór bezbarwną, powinniśmy przypominać sobie o nim każdego dnia, bo każdego dnia otrzymujemy szansę na odzyskanie tego, co niepostrzeżenie, po trochu tracimy – na odbudowę wiary. Ona jest początkiem wszystkiego i z niej wszystko wypływa – podsumował.
Imam Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej w RP wyraził nadzieję, że będzie odbywało się więcej spotkań między chrześcijanami a muzułmanami, „nie tylko dla duchownych, ale dla wszystkich, którzy interesują się dialogiem, rozszerzaniem pokoju na świecie”. – Dzisiejsze spotkanie daje nam przykład, jak te dwie religie są sobie bliskie i jak wiele mają ze sobą wspólnego – przekonywał.
W ramach modlitewnego spotkania jego uczestnicy wysłuchali utworu „Ave Maria” w aranżacji chrześcijańsko-muzułmańskiej, rozważali teksty o Zwiastowaniu z Ewangelii św. Łukasza i Koranu i wypowiedzieli wspólnie modlitwę zawierzenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS