Chropowata skóra to problem, który może wynikać z mocnego przesuszenia lub toczącej się w organizmie choroby. Aby skutecznie walczyć z szorstką skórą, warto korzystać z preparatów o działaniu nawilżającym, które pomagają zatrzymać wodę w skórze. Stosowanie odpowiednich kosmetyków może też wspomagać odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, dzięki czemu jej kondycja ulegnie poprawie. Jakie mogą być przyczyny chropowatej skóry i jak z tym walczyć?
Przyczyny chropowatej skóry
Przyczyn chropowatej skóry najczęściej upatruje się w jej odwodnieniu i przesuszeniu. Jeżeli stan ten wynika właśnie z nadmiernej utraty wody, stosowanie odpowiednich preparatów powinno pomóc. W kosmetykach do suchej skóry powinniśmy szukać przede wszystkim składników nawilżających i odbudowujących naturalną barierę ochronną, która zabezpieczy skórę przed utratą wody. Niekiedy szorstkość skóry może być symptomem toczącej się w organizmie choroby. Przyczyną chropowatości może być między innymi atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska oraz grzybica. Co więcej, szorstkość może być objawem raka skóry oraz być wynikiem rogowacenia słonecznego.
Jak dbać o chropowatą skórę?
Oprócz stosowania odpowiednich preparatów i kosmetyków warto wprowadzić kilka zasad do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Warto więc w pierwszej kolejności stosować kosmetyki o działaniu nie tylko nawilżającym, ale także regenerującym i odbudowującym. Oprócz tego zasadne może być korzystanie z delikatnych środków złuszczających martwy naskórek. Dzięki temu skóra będzie bardziej miękka i wygładzona. Jeżeli przyczyną jest choroba, należy ściśle trzymać się wskazówek lekarza. Przy wystąpieniu problemu warto też unikać pewnych rzeczy takich jak długie i gorące kąpiele, korzystanie z drażniących środków higienicznych czy ostre peelingi gruboziarniste. Warto również stawiać na przewiewne ubrania z naturalnych materiałów.
Jak walczyć z problemem chropowatej skóry?
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej i chropowatej powinniśmy szukać składników, które złagodzą ten stan, dogłębnie nawilżą skórę i pomogą w jej odbudowie. Warto stawiać między innymi na preparaty z kwasem hialuronowym, który dzięki swoim właściwościom wiąże wodę w skórze i zapobiega jej odwodnieniu. Wskazane jest też stosowanie balsamów i kremów z ceramidami, które wpływają na odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry. Ceramidy to tak zwany cement międzykomórkowy, który stanowiąc naturalną barierę ochronną skóry, zapobiega ucieczce wody i jej przesuszeniu. Pomóc może nam również bardzo łagodne złuszczanie, dzięki, któremu pozbędziemy się wierzchniej warstwy martwego naskórka, wygładzimy skórę i pozwolimy składnikom innych kosmetyków lepiej się wchłaniać. Dobrze jest też szukać składników mających właściwości łagodzące i przywracające równowagę. Wśród nich wymienić możemy niacynamid, alantoinę i pantenol. Jeżeli kuracja kosmetykami i odpowiednimi preparatami nie daje skutków warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który po przeprowadzeniu diagnozy zaproponuje wdrożenie dalszych metod leczenia.
Wysokiej jakości naturalne kosmetyki znajdziesz na stronie https://ziaja.com/
reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS