A A+ A++
Dzisiejsza informacja o trzech osobach z Pabianic, u których w wyniku badań laboratoryjnych wykryto COVID – 19, zaniepokoiła mieszkańców. Niżej staramy się – na postawie zdobytej wiedzy –  odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Czy te osoby mogły uniknąć zakażenia?

Zapewne, kiedy tylko dowiedziały się o epidemii, zachowywały wszelkie środki ostrożności. Jednak koronowirus w bardzo wielu przypadkach nie daje żadnych objawów. Dlatego łatwo jest się zainfekować od osoby pozornie zdrowej.

Dlaczego zakażone osoby nie zostały zabrane do szpitala? 

Nie było takiej konieczności. Hospitalizowane są osoby, u których wystąpiły objawy. Większość przypadków COVID-19 nie wymaga hospitalizacji z powodu łagodnego, bezobjawowego przebiegu. Zauważmy, że na 7 zakażeń w naszym powiecie (obecnie jest 5 osób chorych, 2 wyzdrowiały), do szpitala trafiły tylko dwie osoby (i te akurat już są zdrowe). Niedawno Główny Inspektorat Sanitarny wydał instrukcję dotyczącą zasad sanitarnych obowiązujących w przypadku leczenia w warunkach domowej izolacji (CZYTAJ TUTAJ).

Dlaczego rząd zostawił otwarte granice? Przecież z krajów, gdzie koronawirus szaleje, przywlekają zarazę do nas…

To pytanie do rządu RP. Zapewne z jednej strony władze państwa chciały wykonać patriotyczny gest. Z drugiej  takie działania moga być obliczone na umożliwienie im wzięcia udziału w wyborach prezydenckich. Trudno przypuszczać, że w krajach o wysokiej emisji koronawirusa, uda się zorganizować lokale wyborcze dla Polaków. Naszym zdaniem zielone światło dla repatriacji w systuacji tak poważnego  zagrożenia to nierozsądny, nieodpowiedzialny ruch. Trudno go zrozumieć tym bardziej, że z drugiej strony rząd coraz bardziej zaostrza restrykcje.

 
Czy 14- dniowa kwarantanna jest wystarczająca?

Najprawdopodobniej nie. Od trojga, jak się dziś okazało, zakażonych pabianiczan, którzy powrócili z zagranicy, ambulans wymazowy dotarł pod sam koniec kwarantanny. Mogłoby się zdarzyć, że te osoby zostałyby pominięte. Po zakończeniu kwarantanny zaczęłaby funkcjonować już normalnie i zupełnie nieświadomie stworzyć zagrożenie dla innych. Przedstawiciele środowisk medycznych i sanitarnych zauwżaja, że izolacja powinna trwać dłużej. Jednak przedłużenia kwarantanny do 21 dni mógłby nie udźwignąć ZUS. Musiałby wypłacać zasiłki na więcej dni.

Wróciłam z zagranicy, mam kawarantannę. Żaden ambulans do mnie jeszcze do mnie nie przyjechał. Dlaczego?

Koronawirus nie jest nadal do końca poznany. Ostatnio mówi się, że dopiero po 7 dniach istnieje sens pobierania wymazu, bo wcześniej nic nie wyjdzie w testach. Druga sprawa – specambulansy nie są w stanie dojechać do wszystkich, którzy są na kwaranntanie. Choć liczba wymazowych karetek w województwie zwiększyła się do 8, nie są w stanie  obsłużyć 100%. W pierwszej kolejności służby sanitarne kierują wymazowe karetki do osób, które miały kontakt z kimś zakażonym, najpierw sprawdzany jest biały personel, potem inne służby, które na co dzień na pierwszej linii walczą z epidemią, potem inni z tzw. kontaktu. Następnie typowani są do badań co, którzy wrócili do Polski. Teoretycznie powinny być brane wymazy od wszystkich na kwarantannie, ale praktycznie nie jest to możliwe. Są zatem osoby, które zakończyły kwarantannę, ale nie pobrano  od nich wymazu. Dlatego po okresie 14-dniowej izolacji powinny one przestrzegać zasad bezpieczeństwa jeszcze bardziej niż inni.

Koronawirus. “To jest dla nas zupełna nowość” [WYWIAD]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTowary z Biedronki w krócej niż godzinę trafią do domu – dostarczy Glovo
Następny artykułAndrzej Strumiłło nie żyje. Wybitny artysta zmarł w wieku 92 lat