A A+ A++

Spis Powszechny pokazał, że w wielu miastach liczba faktycznych mieszkańców różni się od liczby osób zameldowanych. Nie inaczej jest w Chorzowie, co obrazuje porównanie wyników NSP 2021 z danymi zgromadzonymi w rejestrze PESEL. Porównania dokonało Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR.

Mieszkańcy niekoniecznie zameldowani

Nie jest tajemnicą, że miejsce zamieszkania nie zawsze jest tożsame z miejscem zameldowania. Widać to doskonale na przykładzie wielu śląskich miast, m.in. Chorzowa, Katowic, Bytomia i Będzina. Dzięki zmianie w Spisie Powszechnym 2021 polegającej na przypisaniu ankietowanych do ich miejsca zamieszkania, a nie zameldowania, dokładnie widać dysproporcje. Według danych zgromadzonych w Narodowym Spisie Powszechnym, w 2021 roku Chorzów zamieszkiwało 104 193 osób. Tymczasem w rejestrze PESEL liczba ta to zaledwie 93 316 tysięcy. Różnica? Ponad 10 tysięcy. 

Dlaczego to ważne?

Dlaczego liczba zameldowanych w mieście osób ma znaczenie? Chodzi przede wszystkim o budżet miasta, który traci, gdy liczba mieszkańców różni się od liczby osób zameldowanych. Gdyby osoby niezameldowane dokonały meldunku w Chorzowie lub rozliczały się z tutejszym Urzędem Skarbowym, wówczas miasto otrzymałoby większy udział z podatku PIT, co zasiliłoby budżet miejski.

Z interaktywną mapą przygotowaną przez Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR możecie zapoznać się pod tym linkiem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewolucyjna kamera w kasku
Następny artykułDział IT w Biedronce. Sprawdź, jakie ma obowiązki