Dzisiaj, 1 sierpnia (10:19)
Chorwacja jest jednym z krajów, do których Polacy najchętniej udają się na urlop. Lubisz lato i słońce, ale nie przepadasz za plażowaniem? Zapraszamy do tętniącej życiem stolicy, później do urokliwego miasta Istrii, czyli Rovinj, a następnie do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, który w 1979 roku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Średniowieczna architektura i zielona strona Chorwacji zachwycają nie mniej niż jej dalmatyńskie wybrzeże.
Niezwykle urozmaicone, wyjątkowe w skali świta, chorwackie wybrzeże zostało nazwane dalmatyńskim. Ma liczne, podłużne wyspy usytuowane równolegle do linii brzegowej. Całkowita długość chorwackiego wybrzeża, łącznie z wyspami, to blisko 6 tys. km. Trudno się dziwić, że ten uroczy zakątek ściąga rzesze turystów. Kąpiele słoneczne i sporty wodne mają swój urok, ale nie wszyscy preferują tę formę spędzania czasu wolnego. Chorwacja zachwyca nie tylko cudami natury, ale też niepowtarzalną, średniowieczną architekturą. Dumnie prezentuje ją stolica. Zacznijmy więc od Zagrzebia.
Czytaj również: Samochodem do Chorwacji. Wszystko, co musisz wiedzieć
Stolica i największe miasto Chorwacji leży na północnym brzegu Sawy, u podnóża Medvednicy (pasmo gór średnich). Powstanie miasta datuje się na rok 1094, kiedy doszło do wzniesienia biskupstwa i katedry na Kapitolu. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dominuje nie tylko nad Kapitolem, ale nad całym miastem. Zagrzeb jest dziś rozległym, kosmopolitycznym miastem. Sercem kultury, sztuki, nauki i administracji całego kraju.
Stolica podzielona jest na dwie części – Górne i Dolne Miasto (Gornji Grad i Donji Grad).
Górne Miasto jest historycznym jądrem Zagrzebia, a jego centrum stanowi Plac św. Marka, który jest jednocześnie najstarszą częścią miasta. Kiedyś pełnił głównie funkcję handlową, dziś tętni politycznym życiem stolicy. Przy nim usytuowane są budynki chorwackiego Zgromadzenia, Rządu i Rady Miasta Zagrzebia, dominuje jednak wzniesiony w stylu gotyckim Kościół św. Marka. Uwagę przykuwa szczególnie jego dach, utworzony głównie z białych, czerwonych i niebieskich dachówek. Na południowym spadzie dumnie prezentują się dwa herby, Zagrzebia (od wschodniej strony) i Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji (od zachodniej strony).
Spacerując brukowanymi uliczkami Górnego Miasta, natkniemy się na liczne barokowe pałace, muzea, galerie i kościoły. Na uwagę zasługuje uznawany za pierwszą barokową budowlę kontynentalnej Chorwacji Kościół św. Katarzyny z najsłynniejszym iluzjonistycznym ołtarzem. Tuż przy Kościele św. Katarzyny, na Placu Jezuickim, odbywa się cyklicznie Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.
W budynku dawnego klasztoru św. Klary, z charakterystycznymi ozdobnymi fasadami i “fałszywymi”, czyli namalowanymi oknami, mieści się jedno z najbogatszych muzeów Chorwacji – Muzeum Miasta Zagrzebia.
Obowiązkowym wręcz punktem na turystycznej mapie Zagrzebia jest Kamienna Brama z obrazem Matki Boskiej, która ocalała z wielkiego pożaru w 1731.
Słynnym punktem widokowym Górnego Miasta jest Wieża Lotrščak, z której rozpościera się widok na Dolne Miasto. U jej stóp biegnie deptak łączący obie części stolicy.
Dolne Miasto jest centrum współczesnego Zagrzebia. Większość jego architektury wzniesiono w XIX i XX wieku. Głównym placem Dolnego Miasta jest Plac bana Josipa Jelačicia. Kiedyś był targiem, dziś główną częścią strefy pieszej Zagrzebia. Miejscem spotkań i kluczowym punktem na turystycznej mapie stolicy.
Na zachód od placu odchodzi Ilica – jedna z najdłuższych ulic Zagrzebia i jednocześnie najważniejsza ulica handlowa w mieście. Zagrzeb ma dużą strefę pieszą, gęsto utkaną siecią sklepów i targów.
Wśród charakterystycznej dla Dolnego Miasta prostokątnej zabudowy przebiega zielony pas miejskich placów i ogrodów, które tworzą słynną literę “U”, nazywaną też zieloną podkową. W poszukiwaniu spokoju i zieleni warto wybrać się na półwysep Istria.
Miłośnicy wielkich miast mówią, że Rovinj jest jak cicha wioska rybacka, w której można się zaszyć i odpocząć. Zdaniem wytrawnych podróżników takie miasta, jak Rovinj, pozwalają poznać prawdziwe oblicze Chorwacji, wczuć się w jej klimat, kulturę i tradycyjne życie mieszkańców. Miasteczko leży na północy kraju, dzięki czemu ma łagodniejszy klimat niż jego południowe, upalne rejony, jak chociażby Dubrownik. Rovinj powstało na półwyspie Istria i jest uznawane za jego najpiękniejszy zakątek.
Na starym mieście zachowało się siedem średniowiecznych bram, XII-wieczny zegar miejski oraz pełen dzieł sztuki, barokowy Kościół św. Eufemii. Wąskie uliczki skrywają sporo atrakcji i liczne restauracje. W mieście jest atrakcyjny port i słynny targ świeżych warzyw i owoców – Valdibora Farmer’s Market.
Warto się tu zatrzymać i złapać oddech. Miasteczko i jego okoliczne tereny dają ku temu wiele możliwości, zarówno na plażach, jak i terenach zielonych. Są tu dobre warunki do pieszych wędrówek, jazdy na rowerze, a także nurkowania.
Chorwacja ma osiem Parków Narodowych. Szczególnym, bo uznawanym za jeden z najpiękniejszych w Europie, jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. W 1979 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Znajdziemy w nim aż 16 jezior krasowych, liczne wodospady, mnóstwo soczystej zieleni i przestrzeni do wyciszenia zmysłów.
Kompleks Jezior Plitwickich tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior – Górne i Dolne Jeziora, które oddzielone są od siebie groblami. Na nich tworzą się wodospady. Naliczono ich 90. Łączna długość jezior to ponad 8 km. Zajmują powierzchnię 200 ha.
Na terenie parku występuje ponad 1100 gatunków roślin, w tym wiele endemitów, czyli unikatowych dla tego miejsca.
Park można zwiedzać kilkunastoma różnymi trasami – pieszo, pociągami drogowymi i niewielkimi statkami pasażerskimi. Pokonanie najkrótszej, wyznaczonej ścieżki zajmuje około 2 godzin, najdłuższej 8. Opuszczanie wytyczonych tras, piknikowanie i kąpiele w jeziorach są niedozwolone.
Czytaj również: Rowerem przez Chorwację. Co zobaczyć podczas rowerowej wyprawy?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS