A A+ A++

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przyjęcie przez Chorwację euro nie tylko może wzmocnić walutę, ale także dać stabilność w trudnych czasach gospodarczych, mieszkańcom państwa leżącego nad Adriatykiem. Dwadzieścia lat po wprowadzeniu pierwszych banknotów euro stało się jedną z najpotężniejszych walut na świecie, a w okrągłą rocznicę do strefy waluty ma dołączyć 20-ste państwo. 

Chorwacja wkracza do strefy euro. “Ceny ostatnio poszły do góry”

Chorwacja wkracza do strefy euro 

We wtorek Parlament Europejski 539 głosami za, przy 45 głosach przeciw i 48 wstrzymującymi się, przyjął raport eurodeputowanego Siegfrieda Muresana z EPL stwierdzający, że Chorwacja spełnia wszystkie kryteria przyjęcia euro już od stycznia przyszłego roku.

Społeczeństwo Chorwacji może teraz liczyć na dołączenie do ponad 340 mln obywateli, którzy już dzisiaj korzystają z euro – waluty, która jest ostoją stabilności w tych burzliwych czasach

– powiedział Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki. 

Przez ostatnie lata Chorwacja podjęła wiele zmian, które wzmocniły gospodarkę, utorowały drogę do przyjęcia wspólnej waluty. Ten odważny krok ma pomóc mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz różnym sektorom gospodarki, w tym turystyce i rekreacji, z których kraj ten słynie. 

Zobacz wideo
Zandberg: W większości cywilizowanych krajów europejskich raty kredytów są stałe. W Polsce banki zaprosiły do kasyna

Biorąc pod uwagę dodatkowe czynniki istotne pod względem integracji gospodarczej i konwergencji, w tym przebieg zmian w bilansie płatniczym oraz integrację rynków produktowych, rynków pracy i rynków finansowych, Komisja jest zdania, że Chorwacja spełnia warunki przystąpienia do strefy euro

– możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie KE

Jak zmiana waluty wpłynie na ceny w branży turystycznej? 

Wielu turystów udających się na tegoroczne wakacje do Chorwacji ma pewnego rodzaju obawy co do płatności. Jeśli chodzi o transakcje w sklepach, restauracjach, hotelach czy innych usługach sytuacje się nie zmienia. Nadal najlepiej płacić w kunach i chociaż w wielu miejscach można wybrać euro, zazwyczaj kurs nie jest korzystny dla turystów.

Najbardziej opłacalną walutą są nadal kuny – inne waluty na ten moment wymienić w kantorze. Oczywiście warto mieć ze sobą jakąś kartę walutową z banku bądź innej instytucji zapewniającej uczciwy przelicznik. W wielu miejscach takich jak bazarki, plaże, lokalne sklepy czy restauracje nadal płatność jest możliwa wyłącznie gotówką, dlatego warto ją mieć ze sobą. 

Pojawia się zatem pytanie, czy zmiana waluty wpłynie na ceny w kraju? Zdania na ten temat są podzielone, jednak podwyżki są widoczne już teraz – kraj również zmaga się z inflacją. Nie ma się więc co dziwić, że za większość rzeczy zapłacimy więcej niż w ubiegłych latach. Chorwacki Bank Narodowy wydał informację na ten temat. Można z niej wywnioskować, że niezależnie od kursu konwersji kuny na euro, ceny z tego powodu mogą wzrosnąć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Kolizja dwóch samochodów. Obaj kierowcy nietrzeźwi
Następny artykułMedia: Lech wycenił Ishaka. “Negocjacje w martwym punkcie”