Dzisiaj, 4 stycznia (13:35)
Chorwacja od 1 stycznia dołączyła do strefy euro. Ma to utrzymać w ryzach inflację i zwiększyć ruch turystyczny. Przyjęcie wspólnej waluty wywołało falę podwyżek cen w niektórych sklepach. Rząd zapowiedział działania wobec nieuczciwych sprzedawców.
Liczący cztery miliony mieszkańców kraj od niedzieli jest 20. członkiem strefy euro.
Okres przejściowy pomiędzy obecną walutą – kuną – a euro jest krótki. Od września sprzedawcy i handlowcy są zobowiązani podawać ceny w obydwu walutach po stałym kursie wynoszącym 7,53 kuny do euro.
Od 1 stycznia przez dwa tygodnie bankomaty będą wydawać jeszcze kuny i euro, od 14 stycznia – już tylko wyłącznie euro. Rząd zapowiedział nałożenie kar na tych, którzy mają zawyżać koszt przewalutowania.
Jednak rządowe zapowiedzi nie odstraszyły chcących zarobić na przechodzeniu z krajowej waluty na euro. Okazuje się bowiem, że niektórzy handlowcy znacząco podnieśli ceny produktów i usług. Podrożały np. ważne artykuły spożywcze, jak chleb i kawa. Droższe są też papierosy.
Zjawisko, z którym mają do czynienia Chorwaci było widoczne z różną intensywnością także w innych krajach, które w przeszłości zdecydowały się na przyjęcie euro.
Niektórzy przedsiębiorcy “zaokrąglali” ceny, podnosząc je. Niektóre sieci handlowe podniosły ceny produktów o 10, a nawet 20 proc.
Fala podwyżek nad Adriatykiem spotkała się – co zrozumiałe – z oburzeniem obywateli. Lokalne media rozpisują się o cenach w sklepach, porównując kwoty za poszczególne produkty u różnych handlowców.
Dziennikarze portalu największego chorwackiego dziennika “Jutarnji list” porównali koszyk dziesięciu produktów zakupionych w słoweńskim mieście Brežice z cenami w Zagrzebiu.
Okazało się, że za podstawowe produkty – m.in. masło, chleb tostowy, wodę mineralną, szynkę gotowaną, ser cheddar, budyń, tuńczyka w puszce – zapłacili o 7,56 euro mniej niż w Zagrzebiu (18,9 wobec 26,46 euro).
Do akcji wkroczył rząd. Związ … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS