A A+ A++

Zwyczaj ubierania choinki już w XV w. znany był wśród Niemców i to od nich zapożyczyli go Polacy. Szklane bombki zaczęto wytwarzać w 1855 r.

Przystrojone iglaste drzewko to jeden z najważniejszych atrybutów świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj ubierania choinki już w XV w. znany był wśród Niemców i to od nich zapożyczyli go Polacy. Pierwsze pisane wzmianki z XVI i XVII w. pochodzą z Alzacji, dawniej przynależnej do Niemiec, którą uznaje się za ojczyznę tej popularnej w wielu krajach tradycji.

Z przekazów wynika, że mieszkańcy Strasburga, stolicy regionu, stawiali na święta w salonach i izbach jodły obwieszone papierowymi kwiatami, jabłkami, opłatkami i cukierkami. Jedna z teorii wyjaśniających genezę zwyczaju dekorowania choinki wiąże ją z popularnymi w zachodniej Europie kościelnymi misteriami, prezentującymi historie biblijne. Niektóre z nich opowiadały o Adamie i Ewie w raju i wówczas mało atrakcyjną wizualnie bezlistną jabłoń zastąpiono zieloną choinką obwieszoną ozdobami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDachowanie osobówki pod Strzegomiem
Następny artykułMinister infrastruktury i wojewoda spotkali się z protestującymi w Dorohusku. Był opłatek, ale blokada trwa