A A+ A++

Park Kopernika

Park Kopernika został założony w II poł. XX wieku. Powstał on na terenie dawnego cmentarza miejskiego, pozostałością którego jest kaplica ewangelicka z końca XIX wieku, zdobiąca tę zieloną przestrzeń. Poza nią, do ciekawych punktów należy fontanna, plac zabaw dla dzieci, skatepark oraz miasteczko ruchu drogowego. Skupiając swą uwagę na okazach roślinnych, z powodzeniem wskazać można takie gatunki, jak cis pospolity, jesion wyniosły, czy też roztaczająca słodki zapach lipa drobnolistna.

Park Wiosny Ludów (Park Róż)

Przez gorzowian uznawany za jeden z najpiękniejszych. Leży w samym sercu miasta, a ałożony został wraz z początkiem XX wieku. Nosił wówczas nazwę parku cesarza Wilhelma, by z czasem stać się parkiem miejskim, a po wojnie doczekać się miana, pod którym znany jest po dziś dzień. Rosną tu między innymi różowe kasztanowce, topole, cypryśniki błotne, a także platany klonolistne, chociaż znany jako park róż. Dlaczego? W roku 1926 stworzono tu ogród różany, sprawiając, że kwiaty stały się nieodłącznym elementem krajobrazu i cieszą oczy spacerujących już od kilku pokoleń. Ważna informacja – park jest oświetlony, dlatego spokojnie można tu spacerować wieczorami. Już za chwilę doczeka się rewaloryzacji.

Ogród przy Muzeum Lubuskim

Z nazwy wprawdzie ten park to, ale z uwagi na swój charakter zaliczamy go do grona miejskich parków. Ogród dendrologiczny znajdujący się przy dawnej wilii Gustawa Schroedera, będącej obecnie siedzibą Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta, liczy sobie już ponad 100 lat. Niemal w centrum miasta na trzyhektarowej działce rośnie niemal 150 gatunków krzewów i drzew. Alejki w parku wiją się malowniczo po pagórkowatym terenie. Z najwyższego punktu rozciąga się piękny widok na Zawarcie. Ogród podzielony jest na kilka części: ogród górski, lapidarium, wąwóz obłożony blokami skały wapiennej i „grodzisko”, do którego prowadzą schody. Ciekawostką jest grobowiec megalityczny przeniesiony do ogrodu z Parku Czechówek. W jego wnętrzu znaleziono szczątki 17 osób oraz krzemienne narzędzia, bursztynowe ozdoby i dwa kły dzikiej świni. Egzotyczne okazy drzew i krzewów pomoże nam poznać ścieżka dydaktyczna, poprowadzona ogrodowymi alejkami.

Park Czechówek

Ma charakter typowo leśny, można tu spotkać zwierzynę leśną m. in. sarny i dziki. Park położony jest na obrzeżach miasta u wylotu ul. Warszawskiej w kierunku Santoka. Założono go w 1927 roku, ma powierzchnię 34 ha. Atrakcją parku jest staw, zasilany wodą źródlaną, przepływającą po malowniczo ułożonych kamieniach. Spotkamy tu m.in. jesiony, topole, brzozy brodawkowate, leszczyny i sosny. Rośnie tu dużo czarnego bzu, tarnin, kruszyn czy kalin.

Park Siemiradzkiego

Najstarszy park w Gorzowie, powstawał na przełomie XIX i XX wieku, z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta. Jego główną atrakcją jest znajdujący się tu amfiteatr oraz punkt widokowy, usytuowany na jednym ze wzniesień. W odróżnieniu od większości parków, ten charakterem przypomina bardziej las, a to z uwagi na gęsto rosnące drzewa. Park w 2019 roku przeszedł kompleksową rewitalizację. Ma również własną witrynę internetową www.parksiemiradzkiego.pl. Z parkiem Siemiradzkiego sąsiaduje kolejny gorzowski park Zacisze.

Park Zacisze

To kolejny miejski park o charakterze leśnym. Utworzono go na początku XX wieku na terenie dawnych winnic. W pierwszej połowie XX stulecia na szczycie jednego ze wzgórz, nazywanego Górą Kozacką, wzniesiono pawilon widokowy. Roztacza się z niego piękny widok na północno –

zachodnią część Gorzowa. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu w tym miejscu przed wojną działał tor saneczkowy.

Park przy szpitalu psychiatrycznym

Przy ul. Walczaka zlokalizowany jest zespół budynków dawnego szpitala psychiatrycznego, który dziś pełni rolę Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Obok niego mieści się park, który założono w drugiej połowie XIX wieku. Tworzył on niepowtarzalną przestrzeń dla pacjentów, działając wyciszająco i kojąco. Rozmiary niektórych drzew wskazują jednak na to, iż znajdowały się one na tym terenie jeszcze przed budową lecznicy. Tutejszy drzewostan jest wyjątkowy – obejmuje bowiem takie gatunki, jak tulipanowiec amerykański czy kasztanowiec jadalny.

Park Górczyński

Park Górczyński przynależy do największej dzielnicy miasta, od której to pochodzi jego nazwa (ta dzielnica to Górczyn). Powstał on wraz z końcem XX wieku. Ta drzewiasta enklawa skrywa w sobie nie tylko liczne alejki i ścieżki spacerowe. Znajdują się tu także place zabaw, z myślą o najmłodszych, oraz strefa street workout i piaszczyste boisko do piłki siatkowej, dla zwolenników ruchu na świeżym powietrzu. Na wspomnienie zasługuje też pomnik Włodzimierza Korsaka – podróżnika, pisarza i myśliwego związanego z Gorzowem. Jednak największą atrakcją parku jest fontanna, która urozmaica jego oblicze.

Park 750-lecia

To młody rodowodem, bo założony po roku dwutysięcznym, park 750-lecia. Z uwagi na to, że jest on stosunkowo nowy, wciąż dokonuje się jego zalesiania. Na chwilę obecną drzewostan jest mocno urozmaicony. Obok platanów klonolistnych znajdziemy tu buki pospolite, trzy gatunki brzóz: białe, papierowe i brodawkowate, a także szlachetne lipy srebrzyste. Nie brakuje też egzotyki, gdyż rosną tu metasekwoje chińskie i grójeczniki japońskie, ambrowce amerykańskie, piękne klony czerwone, katalpy kuliste oraz ozdobne grusze.

Park Słowiański

Północno – zachodnią część miasta zdobi powstały w I poł. XX wieku park Słowiański. Powstał on z inicjatywy Egometa Brahtza (mistrza murarskiego, radnego miejskiego, a przede wszystkim – entuzjasty zakładania parków). Znajduje się on w bliskim sąsiedztwie cmentarza komunalnego oraz Słowianki, czyli Centrum Sportowo – Rehabilitacyjnego. Tutejsza flora jest zróżnicowana. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jedyny w mieście okaz korkowca amurskiego – rzadkiego drzewa o rosyjskim rodowodzie, które ma szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim i… korkowym. Ciekawy jest również rys historyczny tego miejsca – dawniej znajdowała się tu strzelnica Bractwa Kurkowego. Obecnie, poza wspomnianym wcześniej centrum sportowym, możemy tu odwiedzić park linowy, pograć w bule na tzw. bulodromie oraz pospacerować szlakami dla pieszych lub pojeździć na trasie downhillowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułI TURNIEJ ELIMINACYJNY DO MISTRZOSTW POLSKI AMATORÓW 5.07.2020 10:00
Następny artykuł18 czerwca. 2 nowe osoby zakażone w łaskim