A A+ A++
Jak chce obowiązująca specustawa, z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) na 1000 hektarów obwodu łowieckiego ma przypadać tylko jeden dzik. To oznacza, że w chodzieskich lasach zostaną zaledwie 63 sztuki tych zwierząt.

Wyliczenia wynikają z planów sanitarnego odstrzału dzików, który przygotowały Polski Związek Łowiecki i Lasy Państwowe. Realizacja planu odstrzałów już trwa, ale na razie nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi utrudnieniami dla okolicznych mieszkańców. Przypomnijmy, że w czasie sanitarnego odstrzału dzików obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu dla osób postronnych, a karą może być nawet rok więzienia.

Jednak ponieważ Chodzież i okolice nie są objęte strefami zagrożenia chorobą, te dodatkowe restrykcje tu nie obowiązują. Doszło obowiązków jedynie myśliwym, którzy musza bardziej starannie przestrzegać zasad bioasekuracji, muszą także zgłaszać wszystkie padłe dziki, jakie napotkają w lesie. Za każdym razem przedstawiciele służb weterynaryjnych pobierają próbki do badań. Nie stwierdzono tu jeszcze ani jednego przypadku ASF, ale na wszelki wypadek w Margoninie są przygotowane chłodnie, gdyby trzeba było przechować takie zwierzęta.

el

Daj znać innym
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrz: Gminna kontrola w Szkole w Książenicach trwa
Następny artykułSassoli: PE nie poprze porozumienia ws. budżetu zawierającego ograniczenia