A A+ A++

Przedpołudniowy spacer po molo Południowym? A może warto ruszyć śladami Tadeusza Wendy lub obejrzeć dawne tereny rekreacyjne Gdyni? Co powiecie na spacer po Kamiennej Górze, gdzie znajdują się piękne wille, hotele, pałacyki? To nie dla was? No to może modernizm? W niedzielę, 26 lutego będzie można wybrać się na zwiedzanie Gdyni z przewodnikiem. Przygotowano 7 tras spacerowych. To wszystko bezpłatnie z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Luty obfituje w niezwykłe wydarzenia. To nie tylko 97. urodziny Gdyni, ale również Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji członkowie gdyńskiego Koła Przewodników Miejskich i Terenowych zapraszają na kilka bezpłatnych spacerów, które odbędą się w najbliższą niedzielę. Ta wielka, turystyczna impreza rozpocznie się o godzinie 11.00, w siedmiu lokalizacjach, skąd ruszy siedem spacerów. W święto właczyły się również trzy muzea. Podczas spacerów będzie można obejrzeć miejsca znane, jak i mniej znane, kochane przez gdynian i turystów oraz wysłuchać ciekawych opowieści. Gdzie dokładnie zaprowadzą nas przewodnicy? 

Przedpołudniowy spacer po molo Południowym 

Pierwszą zapowiadaną przez przewodników propozycją jest spacer po molo Południowym. Zbiórka przy pomniku Josepha Conrada, w pobliżu Akwarium Gdyńskiego. Oprowadzać będzie Małgorzata Mazur, która tak pisze o tej trasie: „Zapraszam na miły przedpołudniowy spacer po Molo Południowym pełen ciekawostek z miasta z morza i marzeń. Kiedy powstało molo? Jakie pomniki się na nim znajdują? Gdzie mieści się aleja Wycieczkowców? Czego niezwykłego dokonał żaglowiec szkoleniowy „Dar Pomorza” i dlaczego okręt ORP „Błyskawica” otrzymał przydomek „lucky ship”? Na te i więcej pytań z przyjemnością odpowiem, opowieściami zabierając Państwa dekady wstecz”. Sama wędrówka zakończy się przy fontannie na skwerze Kościuszki

„Śladami Tadeusza Wendy” i pozostałe spacery 

Kolejna propozycja, to spacer śladami Tadeusza Wendy. Chętnie na spacer zbierają się przy muralu Tadeusza Wendy – budowniczego Portu Gdynia, przy ul. Władysława IV 11a, naprzeciwko Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Kto chciałby dowiedzieć się, jak to kiedyś w Gdyni z rekreacją bywało, może wziąć udział w pieszej wędrówce pod hasłem „Dawne tereny rekreacyjne Gdyni”. Tu zbiórka nastąpi przy kościele oo. Franciszkanów, dokładniej – przy schodach od strony Urzędu Miasta. 

Pozostałe propozycje to: 

  • „Od ławeczki do ławeczki” – zbiórka na Placu Kaszubskim przy ławeczce Kaszubów, 
  • „…na Kamiennej Górze piękne wille, hotele, pałacyki śliczne…” – zbiórka przy Domu Marynarza przy Al. J. Piłsudskiego, 
  • „Pieniądze, przemytnicy i panny lekkich obyczajów” – zbiórka przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970, w pobliżu stacji SKM Gdynia-Stocznia, 
  • „Modernizm w centrum… uwagi” – zbiórka przy wejściu głównym do dworca Gdynia Główna. 

Trzy muzea, trzy opowieści 

W obchody Międzynarodowego  Dnia Przewodnika Turystycznego włączyły się również trzy gdyńskie muzea. „Polska flota wojenna – spacerem przez tysiąc lat historii” – to motyw przewodni oprowadzania po Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Zbiórka chętnych – przy wejściu głównym. Z kolei Muzeum Emigracji zaprasza na oprowadzanie pod hasłem „Z szyfkartą w świat”. Chętnie również zbierają się przy wejściu głównym. Propozycję przygotowało też Muzeum Kart Do Gry, które zaprasza na oprowadzanie po ulicy Brydżowej. Chętni, by wziąć udział w oprowadzaniu pt. „Daj się zaskoczyć Damie Kier”, zbierają się na parterze w holu budynku przy ul. Gołębiej 9. 

Ważne informacje. Musisz to wiedzieć! 

Na oprowadzania muzealne, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (25 osób), obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: [email protected]. W wiadomości trzeba podać nazwę muzeum, które chce się zobaczyć, a także liczbę osób chętnych do wzięcia udziału w zwiedzaniu. 

Przewodnicy zapraszają do wspólnego odkrywania Gdyni i wspólnego celebrowania ich przewodnickiego święta. Co wziąć ze sobą na spacery? Strój adekwatny do pogody, koleżankę, kolegę, rodzinę oraz dobry humor! 

Wydarzenie, utworzone przez Koło Przewodników Miejskich i Terenowych przy OMW PTTK w Gdyni, jest również dostępne w mediach społecznościowych – znajdziecie je tu. 
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW życiu Kurzajewskiego pojawiła się nadzieja na koniec wojny ze Smaszcz. Wymowne słowa dziennikarza
Następny artykułDziwny samochód straży pożarnej. Do czego będzie służyć?