Z okazji międzynarodowej akcji „Fascynujący Dzień Roślin” leśnicy przypomnieli kilka ciekawostek ze świata flory.
Wcześniej leśnicy informowali, iż kora kasztanowca potrafi świecić w ciemności. Jak się okazuje, to nie jedyny element flory, który ulega fluorescencji.
ZOBACZ TEŻ: Fascynujący świat roślin. Kora kasztanowca potrafi świecić [WIDEO]
Chlorofil to barwnik występujący w roślinach, algach oraz u części bakterii fotosyntetyzujących. To właśnie dzięki niemu rośliny mają zielony kolor i mogą przeprowadzać fotosyntezę – proces, w wyniku którego powstaje m.in. tlen. Zbudowaną z feoporfiryny cząsteczkę chlorofilu można wzbudzić światłem ultrafioletowym. Energia takich cząsteczek chwilowo podnosi się, po czym jej wzrost zostaje oddany do środowiska w promieniowaniu – widzianym przez ludzi w czerwieni.
Owe zjawisko naukowcy wykorzystują np. jako wskaźnik wydajności fotosyntezy i plonowania. Za jej pomocą starają się również określać oddziaływanie stresu środowiskowego na rośliny. W tym celu biolodzy z NASA stworzyli nawet mapy fluorescencji chlorofilu, które pozwolą na śledzenie z kosmosu zmian dotyczących roślin.
Do wykonania eksperymentu wystarczą zielone elementy dowolnej rośliny, 70 procentowy etanol bądź aceton (potrzebny do rozpuszczenia chlorofilów), moździerz bądź inne naczynie, w którym będzie można rozgnieść np. liście oraz światło UV.
„Roślinne części zalewamy rozpuszczalnikiem i ucieramy aż powstanie zielony płyn, który przelewamy do przezroczystego naczynka. Następnie podświetlamy je światłem UV i obserwujemy efekty” – czytamy na dojlidy.bialystok.lasy.gov.pl.
opr. (or)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS