A A+ A++

Chiny zapowiedziały w poniedziałek równe traktowanie firm zagranicznych i krajowych. To próba zwiększenia poziomu inwestycji i przyciągnięcia na rynek kolejnych przedsiębiorstw dysponujących wiedzą i doświadczeniem – pisze agencja Reutera.

Chiny zapowiedziały równe traktowanie firm zagranicznych i krajowych
fot. hyotographics / / Shutterstock

“Udzielimy gwarancji pełnej równości, aby więcej zagranicznych firm mogło spokojnie i pewnie inwestować w Chinach” – oświadczył wiceminister handlu Guo Tingting podczas odbywającego się w Pekinie Chińskiego Forum Rozwoju. Minister nie podał, jak miałyby wyglądać te gwarancje – zauważa Reuters.

Jak przypomina agencja, zagraniczni przedsiębiorcy od lat narzekali na nierówny dostęp do ogromnego chińskiego rynku, a rządy państw wyrażały zastrzeżenia wobec działań Pekinu uważanych za “ekonomiczne wymuszenia”. W odpowiedzi wiele firm rozważało przeniesienie części swojej działalności poza Chiny. W połączeniu z innymi czynnikami sprawiło to, że zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Państwie Środka spadły w zeszłym roku o 8 proc.

“Znaczący odsetek członków naszej Izby skarżył się na nierówne traktowanie w porównaniu z lokalnymi firmami” – powiedział agencji szef Europejskiej Izby Handlowej w Chinach Jens Eskelund. Przejawiało się to np. w nierównym dostępie do kontraktów rządowych i rynku – wyjaśnił. “Sygnałem równego traktowania będzie sytuacja, w której nasi członkowie powiedzą nam, że już nie stykają się z podobnymi przeszkodami” – dodał.

Dodatkowym czynnikiem zniechęcającym do działania w Chinach są zdaniem Reutersa napięcia geopolityczne, przede wszystkim na linii Pekin-Waszyngton. (PAP)

os/ akl/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTKN Studio: Zbigniew Kowalczyk, odcinek 114
Następny artykułCzeka nas eksplozja drożyzny. Sklepy już podnoszą ceny, a jeszcze nie wrócił VAT na żywność!