A A+ A++

Premier Chin ogłosił w niedzielę podczas wizyty w Adelajdzie, że Pekin jeszcze w tym roku wyśle nową parę pand wielkich do zoo w Australii Południowej.

Do tej pory w zoo w Adelajdzie znajdowały się pandy Wang Wang i Fu Ni, które są wypożyczane przez Chiny do tego ogrodu zoologicznego od listopada 2009 r. Według chińskiej państwowej agencji informacyjnej w 2019 r. osiągnięto porozumienie przedłużające ich pobyt o kolejne pięć lat

Zobacz również:

Li podczas konferencji wyraził powiedział, że “choć z dala od ojczyzny, Wang Wang i Fu Ni otrzymują dobrą opiekę i osiedliły się, aby wieść szczęśliwe życie w Australii”.  

– Pandy te stały się symbolem głębokiej przyjaźni między Chinami i Australią – stwierdził premier Chin w oświadczeniu.

Chiny – Australia. Nierozwiązana sprawa australijskiego blogera – Yang Hengjuna

Choć wydaje się, że stosunki między obydwoma krajami poprawiają się od czasu przejęcia władzy przez Narodową Partię Pracy w Australii w 2022 r., to różnice nadal pozostają. 

Kwestią sporną między państwami jest chociażby uwolnienie uwięzionego australijskiego blogera – Yang Hengjuna, który “krytykował łamanie praw człowieka w Chinach i walczył o demokrację oraz rządy prawa”. Został on aresztowany na lotnisku w Kantonie w 2019 r. pod zarzutem szpiegostwa.

Zobacz również:

W poniedziałek Li będzie w Canberze na spotkaniu z premierem Australii Anthonym Albanese. Jak podaje BBC oczekuje się, że Albanese poruszy sprawę Yanga, który w lutym został skazany na karę śmierci w zawieszeniu.

Ponieważ Li angażuje się w handel i dyplomację dotyczącą pand w Australii, zwolennicy Yanga wydali w niedzielę oświadczenie, w którym poinformowali, że “Sąd Najwyższy w Pekinie rozpatrzył wyrok sądu niższej instancji i podtrzymał go”. 

“Naszą najbardziej bezpośrednią obawą jest to, że stan zdrowia Yang pozostaje poważny, dlatego wzywamy premiera Albanese, aby wykorzystał swoje spotkanie z premierem Li Qiangiem do bezpośredniego zażądania zwolnienia Yang na podstawie zwolnienia warunkowego ze względów zdrowotnych” – czytamy w oświadczeniu. 

“Dyplomacja pand”. Jak wygląda polityka zagraniczna Chin?

Chiny wypożyczają pandy ponad 20 krajom w ramach programu określanego mianem: “dyplomacja pand”. Praktyka ta sięga czasów dynastii Tang, która rządziła od 618 do 907 roku n.e. Od tamtej pory stała się ona jednym ze sposobów kreowania pozytywnego wizerunku Chin. 

Przewodniczący Xi Jinping chętnie posługuje się “dyplomacją pand”, starając się łagodzić napięcia w relacjach z innymi państwami lub też wyrazić swoją dezaprobatę.  

Zobacz również:

Tak było chociażby w przypadku Stanów Zjednoczonych, które od 1972 roku obejmowała chińska “dyplomacja pand”. Chiny w geście dobrej woli, za rządów prezydenta Richarda Nixona, podarowały dwie przedstawicielki tego gatunku do zoo w Waszyngtonie. 

Od tego czasu w ogrodach zoologicznych w całym kraju gościły te charakterystyczne zwierzęta. Ale jak się okazało – tylko do czasu. Jesienią 2023 roku zoo w Waszyngtonie ogłosiło, że jego trzy ukochane podopieczne – Tian Tian, Mei Xiang i Xiao Qi Ji – wrócą do Chin. Pandy żyły w waszyngtońskim zoo od ponad 20 lat. 

Zwykle Smithsonian Institution, który zarządza ogrodem, odnawiał kontrakt, aby móc dalej opiekować się zwierzętami. Jednak tym razem – jak twierdzą urzędnicy – takie próby się nie powiodły. Podobna sytuacja spotkała amerykańskie ogrody zoologiczne w Memphis i San Diego. Stąd również pandy wielkie wróciły do Chin. 

Zobacz również:

Źródło: CNN

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zandberg w “Śniadaniu Rymanowskiego” o konflikcie w koalicji: To głosowanie było dość jednoznaczne/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSuperkomórka nad Warszawą. Informacje o kolejnych obszarach burzowych
Następny artykułNiemcy – kolejne kroki w debacie na temat reform w Kościele