O rezultatach XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin oraz perspektywach gospodarczych Państwa Środka mówili w programie Bankier.pl dr Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.
“Czas reform i otwarcia w Chinach bezpowrotnie się zakończył” – uważa dr Jakóbowski. – Nie wiemy oczywiście, co będzie dalej z polityką ekonomiczna, ale to, co się przebija i co zostało wpisane do statutu partii w czasie tego zjazdu, to dwa główne hasła: “wspólny dobrobyt”, czyli “socjalizm z xińską charakterystyką” oraz “podwójna cyrkulacja”, czyli rodzaj decouplingu Chin od globalnej gospodarki na własnych zasadach” – wskazywał.
– Partia i Chiny znalazły się w gospodarczej pułapce. Pewne problemy można zreformować, ale zmiany wymagałaby posunięć o charakterze politycznym, jak choćby wzmacnianie chińskiej klasy średniej, której ambicje mogłyby się potem okazać wobec partii przeciwskuteczne. Z raportu Xi wynika, że na to partia nie może sobie pozwolić, że dyskusje dot. zmian, reform są passe – mówił dr Przychodniak. Zdaniem analityka, politycy, którzy przejmą odpowiedzialność za politykę gospodarczą, “nie będą mogli wyjść poza te ramy, które nakreślił Xi Jinping i które w optyce partii nakreśla rzeczywistość międzynarodowa i wewnętrzna chińska”.
MKa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS