A A+ A++

Chiny powołują Komitet ds. Bezpieczeństwa Jądrowego, aby przyspieszyć budowę nowych obiektów jądrowych

30.03.2021r. 10:36

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl

Jak informuje South China Morning Post, Chiny powołały krajowy komitet techniczny ds. normalizacji bezpieczeństwa jądrowego, ponieważ zamierzają zwiększyć wykorzystanie energii jądrowej w ramach swoich wysiłków na rzecz osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2060 r. – czytamy w NucNet.


Zgodnie z komunikatem prasowym rządu, komitet ma ustanowić “surowe i wysokie standardy bezpieczeństwa jądrowego” i “następnie poprawić poziom legalizacji bezpieczeństwa jądrowego”.

Powołany przez ministerstwo ekologii i środowiska nowy organ będzie odpowiadał za formułowanie norm krajowych w dziedzinach m.in. bezpieczeństwa elektrowni jądrowych, obiektów jądrowego cyklu paliwowego, materiałów jądrowych i odpadów promieniotwórczych.

Krajowy komitet techniczny ds. normalizacji bezpieczeństwa jądrowego będzie liczyć 42 członków. W jego skład wejdą przedstawiciele departamentu nadzoru bezpieczeństwa jądrowego, departamentu energetyki jądrowej, przedsiębiorstw energetyki jądrowej, instytutów badawczych i uniwersytetów.
Według South China Morning Post, oczekuje się, że energia jądrowa odegra znaczącą rolę w osiągnięciu do 2060 r. przez Chiny neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, a także odrębnego celu, aby emisje dwutlenku węgla miały maksimum do 2030 r.

W najnowszym planie pięcioletnim kraju – w którym określono cele gospodarcze i rozwojowe Chin na pięć lat od 2021 r. – Pekin podał, że zamierza mieć 70 GW zainstalowanej mocy jądrowej do 2025 r. z około 50 GW na koniec 2019 r. Oznacza to budowę około 20 nowych reaktorów w latach 2021-2025, oprócz 12, które już znajdują się w budowie.

Chiny nie zrealizowały swoich celów w zakresie energii jądrowej w ramach poprzedniego pięcioletniego planu obejmującego lata 2016-2020. Zawiesiły wydawanie zezwoleń na budowę nowych elektrowni jądrowych w 2011 r. po katastrofie jądrowej Fukushima-Daiichi w Japonii.

W latach 2020-2026 planuje się uruchomienie 48 reaktorów energetycznych na całym świecie, a Chiny będą liderem z projektami budowy 12 reaktorów. Nie dotyczy to zatwierdzonych elektrowni jądrowych, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Są to Xudabao, Shidaowan i Tianwan-7 i -8.

Chiny obecnie eksploatują 50 energetycznych reaktorów jądrowych o sumarycznej mocy 47,5 GWe, co jest trzecią największą liczbą za Stanami Zjednoczonymi (94) i Francją (56). Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w 2019 roku energia jądrowa stanowiła 4,9% produkcji energii elektrycznej w kraju.

Czytaj również:

Nucnet

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFontanny w Rybniku będą wkrótce działać. Wiemy kiedy!
Następny artykułOsiedle przy Mikulczyckiej