A A+ A++

W ostatnich latach widzieliśmy sporo oszustw związanych z procesorami i podrabiane jest wszystko od Ryzen 7 1700 do i9-9900K. W większości przypadków podróbki są kupowane przez oszustów, którzy wysyłają taki nabytek na zgłoszenie reklamacyjne w miejsce oryginałów, licząc na wymianę. Często jednak  fałszywe procesory trafiają z powrotem do kanałów sprzedaży detalicznej, gdzie trafiają na mniej ostrożnych, polujących na okazję klientów. Jak donosi portal HKEPC, w Chinach krąży wiele podróbek Intela. W ubiegłym roku pojawiało się wiele zgłoszeń o i7-8700K, które były co prawda procesorem Intela, ale z zupełnie innej półki. W podobnym czasie pojawiały się również takie same doniesienia z Wielkiej Brytanii gdzie i7-8700K, okazał się Celeronem D 336 – układem 90 nm, który zadebiutował w 2004 roku i od dawna nie jest już produkowany. Podobnie w zeszłym roku pojawiały się wiadomości o tym, że użytkownik w Hiszpanii został oszukany i kupił i9-9900K, który najwyraźniej okazał się Core 2 Duo – kolejnym układem z przeszłości. W obu europejskich przypadkach, zamówienia zostały rzekomo sprzedane i zrealizowane bezpośrednio przez Amazon, a nie przez zewnętrznego sprzedawcę na platformie sprzedażowej.

Intel not inside – taki napis powinien pojawiać się w przypadku niektórych ofert na Amazon i Aliexpress

W sieci w 2017 roku pojawiały się doniesienia o podrobionych procesorach Ryzen 7 1700 dostępnych znów na Amazon, platformie, która zdawać by się mogła nie pozwala sobie na sprzedaż podróbek (pomijamy ponownie zewnętrznych sprzedawców). W rzeczywistości użytkownicy otrzymywali stare Celerony, które wyglądały jak układy Ryzen 7. W minionych latach, w niewidoczny sposób naklejano folię z nadrukiem, która przesłaniała oryginalną nazwę procesora. Teraz oszuści mają już lepsze metody. Najnowsze taktyki polegają na zmianie IHS. Przykładowo Pentium Gold G5400 można przerobić na mocniejsze (i droższe) i7-7700K. Oba te układy są zbudowane w procesie 14 nm i wykorzystują to samo LGA (FC-LGA14C)o tych samych wymiarach i IHS. Wymiana rozpraszacza ciepła przez skalpowanie jest wykonalna i jeśli operacja będzie przeprowadzona prawidłowo, na pierwszy rzut oka ciężka do wykrycia. Możliwe jest również, że IHS jest szlifowane, a następnie ponownie trawione.

HKEPC donosi, że te podrabiane układy występują u sprzedawców takich jak AliExpress i Amazon. Pojawiają się nawet doniesienia o kupujących, którzy otrzymali puste układy – pod IHS dosłownie nic nie było. Co więcej, niektórzy próbują wymieniać te podróbki u Intela, wysyłając je na RMA – zarówno sami sprzedawcy, jak i kupujący. Nie jest jednak zaskoczeniem, że Intel konsekwentnie odmawia przyjmowania takich procesorów. Póki co, najwięcej oszust pochodzi z Chin i z pewnością nie jest to najlepsze miejsce do zamawiania procesorów, choć przeglądając fora widać, że chętnych na tańsze procesory z Chin nie brakuje.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Łódź: Pracownicy DPS w Łodzi profilaktycznie badani pod kątem zakażenia koronawirusem
Następny artykułPiłkarze Widzewa zarobią mniej! Nawet o 40%