Wirus H5N6 budzi niepokój ekspertów ds. ochrony zdrowia, ponieważ wiele zakażonych nim osób przechodzi wywołaną przez wirusa grypę ciężko i umiera. Spośród 21 zakażonych w 2021 roku zmarło sześć osób.
– Wzrost liczby zakażeń ludzi (ptasią grypą) w Chinach jest powodem do niepokoju. To wirus, który charakteryzuje się wysoką śmiertelnością – mówi prof. Thijs Kuiken z uczelni medycznej w Rotterdamie.
Do większości zakażeń dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonym koronawirusem drobiem. Jak dotąd nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia się wirusem człowieka od człowieka – podkreśla WHO.
Czytaj więcej
Ognisko ptasiej grupy w północnej Francji
Francuski resort rolnictwa podwyższył poziom czujności po wykryciu ogniska bardzo zakaźnego wirusa ptasiej grypy w gospodarstwie w departamencie Ardeny, przy granicy z Belgią.
Jednocześnie od lutego 2020 roku w Chinach nie wykryto ognisk zakażeń wirusem H5N6 wśród drobiu. W ubiegłym miesiącu chińskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób zwróciło uwagę, że “coraz większe zróżnicowanie genetyczne i dystrybucja geograficzna wirusa H5N6 stwarza poważne zagrożenie dla przemysłu drobiarskiego i ludzkiego zdrowia”.
Ptasia grypa zazwyczaj krąży między ptactwem dzikim i domowym, rzadko jednak zakaża ludzi. Istnieje jednak obawa, że wirus może zmutować i stać się patogenem zdolnym do wywołania pandemii.
Jak dotąd nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia się wirusem człowieka od człowieka
Najwięcej zakażeń wirusem H5N6 wykryto w prowincji Syczuan. Co najmniej 10 zakażeń było wywołanych wirusem podobnym genetycznie do wirusa H5N8, który ubiegłej roku at … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS