Chiński eksperymentalny reaktor prędki przeszedł kolejne testy
19.08.2020r. 12:46
Oznacza to również pomyślne zakończenie pierwszego zadania operacyjnego CEFR w ramach cyklu podstawowego, stanowiąc solidną podstawę dla kolejnej fazy rozruchu – fazy operacyjnej.
CNNC zapowiada, ze po zakończeniu pierwszej wymiany paliwa i związanych z tym prac konserwacyjnych, zespół realizujący projekt wznowi działania w celu przeprowadzenia zaplanowanych eksperymentalnych prac badawczych.
Rozwój technologii prędkiego reaktora w Chinach realizowany jest według trzystopniowej strategii, od instalacji eksperymentalnej, poprzez fazę demonstracyjną po komercyjne uruchomienie. W ocenie CNNC pierwszy chiński reaktor stanowi solidne fundamenty pod badania i rozwój dużych elektrowni jądrowych wykorzystujących tę technologię.
Na jego podstawie został opracowany przez China Institute of Atomic Energy projekt reaktora CFR-600, którego budowa rozpoczęła się w grudniu 2017 r. w Xiapu. Dalszy rozwój technologii reaktorów prędkich przewiduje budowę jednostek komercyjnych – CFR-1000 o mocy 1000-1200 MWe
Eksperci zwracają uwagę, że reaktor prędki z jego zaawansowany system cyklu paliwowego może zwiększyć stopień wykorzystania zasobów uranu do 60-70 proc.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS