A A+ A++
Tweet

Zdjęcie w tle: CGTN News, CNSA

Chiński Chang’e 5 wrócił na Ziemię z próbkami księżycowymi

Wczoraj w nocy wrócił na Ziemię chiński statek kosmiczny z pierwszymi, świeżymi skałami z powierzchni Księżyca od roku 1976 i misji Łuna 24. Chińska Agencja Kosmiczna właśnie zakończyła ambitną, 23-dniową misję Chang’e 5, podczas której ich sonda wystartowała 23 listopada, wylądowała na Księżycu 1 grudnia, zebrała próbki, wbiła flagę Chińskiej Republiki Ludowej na powierzchni księżyca, a następnie wystartowała ponownie 3 grudnia. Tym sposobem Chiny stały się drugim państwem w historii, które wbiło na Księżycu swoją flagę, czego nie uczynił nigdy Związek Radziecki.

CNSA

Flaga Chińskiej Republiki Ludowej na powierzchni Księżyca. Chiny stały się drugim państwem historii, które wbiło swoją flagę w Srebrny Glob.

5 grudnia sonda Chang’e 5 połączyła się ponownie ze statkiem kosmicznym, a następnie przeniosła kapsułę zawierającą skały księżycowe do statku przed odłączeniem i celowym rozbiciem sondy o Księżyc 7 grudnia. Na tym etapie pozostało tylko sprowadzić księżycowe próbki z orbity Księżyca z powrotem na Ziemię. W celu wydostania się z orbity Księżyca statek kosmiczny uruchomił na 22 minuty cztery silniki strumieniowe. Sonda zakończyła korektę kursu w poniedziałek i kontynuowała trasę w kierunku Ziemi, gdzie wylądowała kilka godzin temu w chińskim regionie Mongolii Wewnętrznej.

Wikimedia, NASA

Mons Rümker, miejsce lądowania Chang’e 5 na Księżycu, widziany ze statku Apollo 15.

Misja Chang’e 5 jest pierwszym od 44 lat lotem na Księżyc i z powrotem. Do tej pory w historii tylko dziewięć misji przywiozło próbki księżycowe na Ziemię, w tym sześć misji Apollo oraz trzy misje Łuna wystrzelone przez Związek Radziecki. Celem misji Chang’e 5 było zebranie ponad dwóch kilogramów skał księżycowych, dla porównania misje Apollo łącznie przywiozły ich 382 kilogramy.

Spaceflightnow, CNSA

Ilustracja trajektorii misji Chang’e 5.

Chiński Program Kosmiczny przybiera tempa, niedawno misja Chang’e 4 wykonała pierwsze udane lądowanie po drugiej stronie Księżyca w styczniu 2019 roku. Następna chińska misja księżycowa, Chang’e 6, w założeniach jest podobna do Chang’e 5. Może to być próba przywiezienia skał księżycowych z okolic bieguna południowego około 2023 roku.

Program księżycowy Chang’e nosi nazwę od bogini księżyca w mitologii chińskiej.

Źródła:

spaceflightnow.com, news.cgtn.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiąteczne życzenia!
Następny artykułPremier dał miliony