A A+ A++

Przebywająca na orbicie okołoziemskiej Wang Yaping jest jedną z trzech osób zasiedlających obecnie pokład chińskiej zalążkowej stacji kosmicznej. Ich misja – Shenzhou 13 – wystartowała 16 października wraz z odpaleniem rakiety Chang Zheng 2F (z kosmodromu Jiuquan w chińskim regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna). Rozpoczęta w ten sposób druga zmiana ma potrwać aż 6 miesięcy, czyli o trzy miesiące więcej niż miało to miejsce w przypadku wyprawy załogowej otwierającej działanie stacji. Będzie to najdłuższy dotąd pobyt chińskich obywateli w kosmosie – w jego trakcie stacja będzie przygotowywana do uzyskania pełnej funkcjonalności, co ma nastąpić około 2022 roku.

O wyjściu chińskiego zespołu w otwartą przestrzeń kosmiczną powiadomiła w poniedziałek 8 listopada br. chińska agencja załogowych lotów kosmicznych CMSA. W jego skład weszli Wang Yaping i towarzyszący jej kosmonauta Zhi Zhigang – uczestnicy spaceru kosmicznego spędzili poza modułem Tianhe około 6,5 godziny. Celem operacji było: przetestowanie nowych kombinezonów kosmicznych, koordynacji działań w zespole, sprawdzenia funkcjonalności robotycznego ramienia używanego na stacji oraz bezpieczeństwa innych urządzeń – poinformowała CMSA. Trzeci członek załogi, Ye Guangfu, pozostał na stacji Tiangong, nadzorując z jej wnętrza realizację przewidzianych czynności.

Był to pierwszy spacer kosmiczny w ramach trwającej obecnie drugiej załogowej misji na stację Tiangong i zarazem pierwszy w dziejach z udziałem chińskiej obywatelki. Co do ogółu, Wang Yaping jest drugą kobietą z Chin, która poleciała w przestrzeń kosmiczną w ramach narodowej misji. Pierwszą była Liu Yang, która w 2012 roku brała udział w misji Shenzhou 9.

Według stacji CNN, spacer w przestrzeni kosmicznej odbyło przed Chinką 15 innych kobiet. Pierwsza z nich dokonała tego w 1984 roku – była to radziecka kosmonautka Swietłana Sawicka.

Najnowsza chińska stacja kosmiczna jest rozbudowywana na orbicie od schyłku kwietnia br., kiedy to Chińska Republika Ludowa wystrzeliła trzonowy moduł stacyjny Tiānhé (Niebiańska Harmonia). Od tamtego czasu w stronę nowego modułu stacji wyruszyły także dwie misje załogowe oraz dostawy zaopatrzeniowe.

Źródło: PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie inwestować w nieruchomości?
Następny artykułCyfrowy Polsat miał w III kw. 4.595 mln zł EBITDA wobec 4.544 mln zł konsensusu