Centrala Gier
Wiadomości
Wydarzenia
Konkursy
Esport
Wideo
Sprzęt
Na Luzie
Gamedev
Najnowsze
Popularne
chińczyk
Chińczyk to jedna z tych gier, z którą styczność miała chyba większość z nas. Planszówka jest uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Niezliczone odmiany i ogromna ilość sprzedanych egzemplarzy świadczą o popularności tego tytułu. Dziś przypominamy zasady kultowej gry.
Podziel się
Chińczyk. Zasady gry (Shutterstock.com)
Chińczyk bezapelacyjnie należy do grona najbardziej kultowych gier planszowych na świecie. Ponadczasowy tytuł, pomimo ogromnej popularności gier komputerowych, wciąż jest częstym bywalcem w domach wielu z nas. Planszówka bawi oraz umila wolne popołudnia i wieczory, dlatego chętnie grają w nią zarówno dzieci, jak i dorośli. To świetna forma spędzania czasu w rodzinnym gronie. Przypominamy zasady gry w Chińczyka.
Chińczyk. Historia gry
Chińczyk powstał na podstawie starożytnej, hinduskiej gry “pachisi”, która do dzisiaj jest znana i uprawiana w Indiach. Oparte na niej tytuły cieszą się popularnością w Azji, a także na terenie obydwu Ameryk. Po podboju arabskim w VII wieku gra dotarła do Hiszpanii. Na przełomie lat 1907-1908 jej zasady postanowił uprościć niemiecki przedsiębiorca Josef Friedrich Schmidt, tworząc tym samym współczesną wersję popularnego Chińczyka.
Pomysłodawca założył w 1910 roku, istniejącą do dziś znaną z gier i puzzli, firmę wydawniczą Schmidt Spiele. Pierwsze wydanie gry miało miejsce w 1914 roku. Od tamtego czasu na całym świecie sprzedano ponad 70 milionów egzemplarzy planszówki. Jej zasady do dziś pozostają niezmienione.
Zobacz także: Magda Gessler wydała własną grę. Przenosi pokera na nowy, kuchenny poziom
Chińczyk. Zasady i przebieg gry
Chińczyk to gra planszowa przeznaczona dla dwóch, trzech lub czterech osób (chociaż istnieją specjalne plansze dla 5-6 graczy). Do rozgrywki potrzebujemy planszy, 16 pionków (cztery po 4 sztuki w czterech różnych kolorach) oraz kostki do gry.
- Gracze w ustalonej wcześniej kolejności, rzucają kostką po trzy razy, aż do momentu, kiedy któryś z nich wyrzuci kostką liczbę 6 – wtedy ustawia jeden ze swoich czterech pionków na polu startowym (kropka w kolorze gracza) i rzuca jeszcze raz, by następnie przesunąć pionek o taką liczbę pól w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, ile wyrzuci kostką.
- Gracze przesuwają swoje pionki o taką liczbę pól, jaką wyrzucą kostką.
- Ten gracz, który wyrzuci 6 oczek, ma prawo do kolejnego rzutu. Jeżeli wyrzuci 6, a następnie to powtórzy, rzuca jeszcze raz, robiąc to do momentu, aż liczba oczek na kostce będzie inna. Przykład: jeżeli gracz wyrzuci 6, a następnie 3, przesuwa swój pionek o 9 pól (6+3=9). Jeśli wyrzuci kolejno: 6,6,4 to przesuwa swój pionek o 16 pól (6+6+4=16). Gracz po wyrzuceniu 6 oczek, może także wyprowadzić ze “schowka” kolejny pionek.
- Pionki mogą nad sobą przeskakiwać.
Podziel się
- Jeżeli podczas gry pionek jednego gracza stanie na polu zajmowanym przez drugiego, pionek stojący tutaj poprzednio zostaje zbity i wraca do swojego “schowka”. Zasada ta nie dotyczy pola startowego.
- Gdy gracz obejdzie pionkiem całą planszę dookoła, wprowadza swój pionek do “domku” – czyli czterech pól oznaczonych własnym kolorem. Do “domku” jednego gracza nie mogą wejść swoimi pionkami inni uczestnicy zabawy.
- Gdy gracz dotarł swoim pionkiem do “domku”, a na planszy nie ma żadnych innych jego pionków, musi wylosować 6 oczek, aby móc wprowadzić kolejny pionek ze “schowka” na planszę. W takiej sytuacji zamiast jednego rzutu kostką – ma trzy próby.
- Taki sam ruch wykonuje gracz, kiedy jego wszystkie pionki zostały zbite i nie ma żadnej możliwości ruchu.
Podziel się
Zakończenie gry
Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy wprowadzi wszystkie swoje pionki do “domku”. Jeśli grają trzy lub cztery osoby, to pozostali gracze mogą dalej toczyć batalię o podium.
Chińczyk. Ciekawostki
Na obszarze języka angielskiego gra znana jest przede wszystkim jako ludo (gra ta w Wielkiej Brytanii opatentowana została w 1896 roku).
Od 1918 roku na obszarze języka niemieckiego i w wielu innych krajach Europy gra znana jest głównie jako “Nie irytuj się” lub “Człowieku, nie irytuj się”, co jest dosłownym tłumaczeniem oryginalnego niemieckiego tytułu “Mensch ärgere Dich nicht”.
Chińczyk to wspaniała gra dla całej rodziny, a także idealny dodatek do wieczoru ze znajomymi. Planszówka jest świetną alternatywą dla gier komputerowych, bawi oraz wywołuje niemałe emocje. Jeżeli jeszcze nie graliście, najwyższy czas by to nadrobić.
Czytaj także: Gameboard-1. Przenieś gry planszowe na interaktywną tablicę z fizycznymi pionkami
Polub WP Gry
0
komentarze
Trwa ładowanie
.
.
.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS