Tradycja stosowania naturalnych metod prozdrowotnych sięga tysiącleci. Już w starożytnym Egipcie wykorzystywano moc fitoterapii (m.in. właściwości przeciwbakteryjne czosnku, antypasożytnicze ziela piołunu, czy też przyspieszające etapy gojenia ran korzyści aloesu), czego dowodem jest odnaleziony w Tebach tzw. papirus Ebersa. O wielu ciekawostkach oraz niezbitych faktach siły płynącej z ziół opowiedziała Dorota Becla, absolwentka wydziału chemicznego Politechniki Krakowskiej, podczas 42. spotkania Klubu Ludzi z Pasją, które 24 września br. przyciągnęło licznych zainteresowanych.
Spotkanie z pasjonatką ziołolecznictwa stanowiło niezwykłą okazję do zgłębienia wiedzy na temat naturoterapii, która – jak wyjaśniła Pani Dorota – polega przede wszystkim na uwzględnieniu naturalnych substancji w drodze do poprawy kondycji zdrowotnej.
W trakcie wykładu poruszony został istotny, z punktu widzenia współczesnych warunków psychospołecznych, temat powrotu do natury jako kluczowego elementu w poszukiwaniu rozwiązań w walce z wszechogarniającym stresem oraz związanym z nim chorobami cywilizacyjnymi. W tym przypadku szczególnie pomocne okazują się zioła adaptogenne, wykazujące zdolności przystosowujące jednostkę do ekspozycji na stres.
Prelegentka zapytana o najistotniejszą kwestię podczas stosowania ziołowych kuracji odparła – Ważne jest przede wszystkim to, aby zioła były dobrej jakości, by je systematycznie stosować, aby nasycić nimi organizm. Ponadto, kluczowa jest długość zażywania ziół – w przypadku zbyt długiego okresu organizm ulega przyzwyczajeniu, przy zbyt krótkim stosowaniu – zioła nie zadziałają.
Pasjonatka podkreśliła, że naturalne preparaty, mimo niekiedy mylnej opinii, jakoby były nieskuteczne, mają wiele właściwości zdrowotnych, a ich regularne stosowanie może wspierać organizm w walce z różnymi chorobami (np. żywica mirra działa antynowotworowo, mastix właściwy łagodzi objawy jelitowo-żołądkowe), poprawiać odporność oraz wpływać na ogólne samopoczucie.
Dzięki temu spotkaniu uczestnicy mogli nie tylko dowiedzieć się, jak w domowy sposób reagować na powszechne zdrowotne przypadłości bez konieczności stosowania rozwiązań farmakologicznych, lecz także organoleptycznie zapoznać się z niektórymi naturalnymi darami natury.
(JDK)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS