A A+ A++

Skrzyczne jest najwyższym szczytem w Beskidzie Śląskim. Mierzy 1257 m n.p.m, a jego cechy charakterystyczne to wyjątkowy kształt i zapierające dech w piersiach widoki. Na górze od wielu lat stoi 87-metrowy maszt nadajnika RTV. Dzięki temu łatwo rozpoznać szczyt. Jak się dostać na Skrzyczne? Istnieje kilka szlaków, z których możemy skorzystać. Trzeba się jednak przygotować na długi spacer.

Zobacz wideo
Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Więcej wiadomości o wakacjach znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Najdziwniejsze budynki z czasów ZSRR. Kiedyś podziwiane, dziś raczej bawią

Weekend w Beskidach Śląskich? Jak dostać się na Skrzyczne?

Najpopularniejsze szlaki oznaczone są kolorami zielonym i niebieskim. Turyści swoją podróż najczęściej rozpoczynają w Szczyrku. Spacer tymi ścieżkami jest długi, ale przyjemny i mało wymagający. Niebieski szlak prowadzi przez Halę Jaworzną. Dojście na szczyt zajmie nam 2 godz. 25 min, a zejście z niego – 1 godz. 45 min. Podczas spaceru zielonym szlakiem miniemy przełęcz Becyrek. Na wejście potrzebujemy 2 godz. i 15 min, na zejście zaś – 1 godz. 40 min. Musimy jednak pamiętać, że nie zobaczymy wtedy Malinowskiej Skały. Aby ją ujrzeć, musimy wyruszyć z Lipowej Skały. Oto dwa najpopularniejsze szlaki:

  • niebieski przez Równia – 2 godz. 15 min, zejście – 1 godz. 30 min,
  • żółty przez Malinowską Skałę i Małe Skrzyczne – 2 godz. 30 min, zejście – 1 godz. 40 min.

W pobliżu Skrzycznego znajduje się schronisko, w którym można odpocząć. Niedaleko szczytu jest także stalowy taras widokowy. Będziemy mieli okazję stamtąd podziwiać Beskid Żywiecki i Jezioro Żywieckie, a jeżeli trafimy na sprzyjającą pogodę, zobaczymy też Babią Górę oraz Tatry.

Weekend w Beskidzie Śląskim. Wybierzcie kolej krzesełkową

Na Skrzyczne prowadzi także kolej liniowa. Jest ona otwarta codziennie od 9:00 do 17:00. Przy niskiej frekwencji kursuje co pół godziny. Pierwszy wjazd z dolnej stacji na Jaworzynę odbywa się o godzinie 9:00, a wjazd z Jaworzyny na Skrzyczne o godzinie 9:15. Ostatni wjazd zaplanowany jest na 17:00. Cennik znajdziecie tutaj, a płatności możecie dokonać tylko w formie bezgotówkowej.

Jak przygotować się do drogi?

Przede wszystkim powinniśmy wybrać się tam wczesnym rankiem. Dzięki temu unikniemy pełnego słońca i tłumów na trasie. Bez problemu znajdziemy też miejsce parkingowe. Jeżeli chcemy zdobywać szczyt po południu, musimy zabrać ze sobą kapelusz, czapkę lub chustkę. Uchronią one przed udarem. Nie możemy zapomnieć również o kremie z SPF (najlepiej 50+). W miarę możliwości zarzućmy na siebie też cienką koszulę lub zakryjmy ramiona chustą. Musimy też założyć wygodne buty i zabrać ze sobą wodę lub napój izotoniczny.

Gdzie możemy zatrzymać samochód? W Szczyrku parking znajduje się przy głównej drodze, stamtąd przez kilkanaście minut idziemy asfaltem. Jeśli swoją wędrówkę zaczynamy w Lipowej, musimy wiedzieć, że najbliższy parking znajduje się w pobliżu hotelu Zimnik. 

Zamek w NiedzicyZamki w Polsce – najpiękniejsze budowle z ciekawą i bogatą historią

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie do wzięcia udziału w projekcie
Następny artykułNowe formy opieki w szpitalu