A A+ A++

Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwo – to ciężka praca, która wymaga sprawnego zarządzania pieniędzmi oraz poruszania się w gąszczu skomplikowanych przepisów. Nie boisz się wyzwań i planujesz założenie własnej firmy? A może po prostu zastanawiasz się jak zostać przedsiębiorcą? Oto podstawowe kwestie, o których warto wiedzieć!

Biznesplan i strategia, czyli początki każdej firmy

Masz już świetny pomysł na biznes, dzięki któremu zarobisz miliony? To świetnie, ale na tym nie koniec. Dokładnie przemyśl swoją decyzję, zanim rzucisz się w wir pracy i zarejestrujesz działalność gospodarczą. Musisz też napisać solidny biznesplan, czyli dokument, w którym zawrzesz strategię rozwoju firmy, a także oszacujesz koszty oraz przychody. W przypadku małych biznesów nie jest to konieczne, ale mimo to opłaca się go sporządzić.

W ramach tworzenia biznesplanu warto wykonać kompleksową analizę SWOT: https://aleo.com/pl/blog/czym-jest-analiza-swot/. To niezwykle popularne narzędzie analityczne, opracowane przez naukowców z Harvardu. Analiza SWOT ma za zadanie wskazać silne oraz słabe strony przyjętej strategii biznesowej, a także określić szanse rozwoju firmy oraz najpoważniejsze zagrożenia. Takie informacje pomogą Ci zaplanować dalsze kroki. Dzięki nim zweryfikujesz, czy twój pomysł faktycznie ma sens!

Co dalej, czyli rejestrowanie firmy

Następnym krokiem jest już rejestracja firmy. W większości przypadków warto postawić na zwykłą działalność gospodarczą, chyba że od początku planujesz działanie ze wspólnikami. Obecnie większość formalności można załatwić przez internet, choć czasami osobista wizyta w urzędzie okaże się niezbędna.

Musisz podać nazwę firmy, adres jej siedziby (urząd wymaga dokumentu potwierdzającego prawo do rezydowania w lokalu, np. aktu własności lub umowy wynajmu), a także wybrać kody PKD. Warto od razu wpisać wszystkie kody, które mogą Ci się przydać w przyszłości. W ten sposób wyeliminujesz konieczność ciągłego aktualizowania CEIDG, co jest czasochłonne i męczące.

W procesie zakładania firmy należy wybrać formę opodatkowania przychodów. W przypadku indywidualnych przedsiębiorców najlepszym rozwiązaniem jest rozliczanie się na zasadach ogólnych, choć istnieją liczne wyjątki od tej zasady. Trzeba też zadeklarować, czy będzie się płatnikiem VAT. Takie rozwiązanie wybiera większość firm – i tak musisz to zrobić, jeśli twoje przychody przekroczą 200 tys. złotych rocznie lub gdy będziesz sprzedawać towary lub usługi objęte podatkiem VAT.

Co zrobić, gdy biznes nie idzie?

Ze statystyk GUS-u wynika, że ponad połowa polskich firm upada w ciągu pięciu lat od rozpoczęcia działalności. Nie jest to zbyt optymistyczna wizja, choć należy pamiętać, że to normalne zjawisko. Jeśli twój biznes nie wypełnia założeń biznesplanu i przynosi straty, to warto zastanowić się nad jego zamknięciem. Co istotne, jednoosobową działalność gospodarczą możesz tymczasowo zawiesić. Nie trzeba wówczas opłacać ZUS-u oraz pozostałych składek. To korzystne rozwiązanie, gdy chcesz na jakiś czas zrobić przerwę i dokonać ewaluacji przyjętej strategii.

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinisterialne dofinansowanie na kościół w Fiszewie i nie tylko [ Kultura ]
Następny artykułCoś się kończy, a coś się zaczyna