Włosy, tak samo, jak i nasza skóra, podatne są na działanie czynników zewnętrznych, a pod pływem wysokich temperatur, silnego wiatru, twardej wody czy promieniowania UV, mogą być osłabione i szybko się niszczyć. W związku z tym mycie ich pierwszym lepszym szamponem może nie wystarczyć, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Żeby odpowiednio zadbać o swoje włosy, potrzebny jest odpowiednio przemyślany plan pielęgnacyjny.
W związku z tym włosowe maniaczki z TikToka opracowały hair cycling – zasady mycia włosów, dzięki którym kosmyki odżyją i staną się o wiele bardziej lśniące. Co najważniejsze – są to 3 banalnie proste kroki, które zagwarantują spektakularny efekt.
Co to jest hair cycling?
Hair cycling to włosowa odpowiedź popularną rutynę pielęgnacyjną twarzy o nazwie skin cycling, która opiera się na 3 etapach pielęgnacyjnych:
-
Regeneracja – ma na celu odbudować strukturę włosa i zabezpieczyć ją przed dalszymi uszkodzeniami. Ten etap jest również przeznaczony na zadbanie o skórę głowy.
-
Nawilżenie – aby włosy były miękkie w dotyku i lejące potrzebują ciągłej dawki nawilżenia. Dzięki niemu – szczególnie w chłodniejszych sezon – kosmyki nie są wysuszone i szorstkie.
-
Odżywienie – końcowy, a zarazem kluczowy etap hair cyclingu. Pozwala na zabezpieczenie włosów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także poprawia ich wygląd.
Warto zwrócić uwagę, że każdy z wymienionych kroków to mycie i stosowanie odżywi lub maski. Najlepiej więc kroki stosować zamiennie w różne dni tygodnia. Konkretny plan ustalasz indywidualnie, biorąc pod uwagę to, jak często myjesz włosy.
Jeśli masz cienkie i matowe włosy pomoże ci hair cycling123RF/PICSEL
Co daje hair cycling?
Stosowanie zasad hair cyclingu pozwoli uchronić włosy przed szkodliwymi działaniem takich czynników jak smog, promieniowanie UV, zanieczyszczone powietrze, a także uszkodzenia mechaniczne jak suszenie suszarką, prostowanie czy kręcenie za pomocą lokówki. Hair cycling jest także idealnym zabiegiem po wszelkiego rodzaju zabiegach fryzjerskich, a szczególnie rozjaśnianiu czy stylizacjach na ciepło.
Ponadto to korzyści wynikających ze stosowania hair cyclingu można zaliczyć:
-
odbudowanie zniszczonych struktur włosów i regenerację na całej długości.
-
intensywne nawilżenie włosów i skóry głowy
-
łatwiejsze rozczesywanie i stylizowani włosów oraz zmniejszone puszczenie i rozdwajanie się końcówek
Dla kogo jest hair cycling?
Hair cycling to koncepcja, która została stworzona z myślą o wszystkich rodzajach włosów i może być stosowana codziennie. Równie dobrze co w przypadku kobiet, świetnie sprawdzi się w przypadku męskich włosów oraz delikatnych kosmyków dziecięcych.
Hair cycling może jednak nie dać oczekiwanych rezultatów osobom, które pielęgnują włosy rzadko, np. raz w tygodniu. Wtedy przerwy między kolejnymi krokami mogą być zbyt duże, żeby pozwolić kosmetykom działać w odpowiedni sposób i zregenerować włosy.
Z kolei osoby borykające się z łojotokowym zapaleniem skóry, egzemą lub innymi problemami skórnymi, powinny skonsultować tę rutynę z dermatologiem lub trychologiem, aby upewnić się, że będzie ona zgodna z przyjętymi składnikami zawartymi w produktach leczniczych.
Hair cycling w domu – jak to zrobić?
Jak zrobić hair cycling w domu? Przede wszystkim trzeba zacząć od opracowania planu a później kolejne kroki stosować naprzemiennie. Dzięki temu włosy otrzymają maksymalną ilość odżywienia i nie zmęczą się ciągłym stosowaniem tych samych kosmetyków.
A oto jak powinny przebiegać kolejne etapy pielęgnacji:
Regeneracja – dwukrotnie umyj skórę głowy dobrze oczyszczającym szamponem. Przy drugim myciu pozostaw pianę na ok. 3-5 minut. Następnie nałóż silne regenerującą odżywkę, którą wczesz za pomocą szczotki z szeroko rozstawionymi zębami. Na koniec zastosuj olejek pielęgnacyjny, który ma działanie przeciw promieniom UV.
Nawilżenie – dwukrotnie umyj skórę głowy delikatnym szamponem (z dodatkiem aloesu, rumianku lub wody kokosowej). Następnie nałóż nawilżającą odżywkę lub maskę i wczesz ją za pomocą szczotki. Po lekkim wysuszeniu włosów zastosuj mgiełkę nawilżającą, na sam koniec olejek zabezpieczający końcówki.
Odżywienie – dwukrotnie umyj włosy szampon oczyszczającym i po drugim myciu pozostaw pianę na kilka minut. Potem nałóż odżywkę, która będzie miała w składzie dużo emolientów i wczesz ją za pomocą szczotki. Na sam koniec nałóż olejek zabezpieczający końcówki.
Maseczka na siwe włosy – dzięki niej odzyskają kolor!Interia DIY
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS