Jeżeli twoja firma chce płacić od 1 grudnia 2022 r. nie więcej niż 79 groszy za 1 kWh to obowiązkowo musisz złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie do 30 listopada 2022 r.
Dla kogo niższa cena prądu ?
Polski parlament przegłosował maksymalną cenę prądu w kwocie 785 zł/MWh dla tych podmiotów, które zgodnie z prawem UE mogą takie wsparcie otrzymać. Możliwości skorzystania z tańszej taryfy, otrzymały instytucje publiczne, jednoosobowi przedsiębiorcy i firmy zatrudniające do 250 osób.
Do kiedy złożyć oświadczenie ?
Oświadczenie trzeba złożyć do 30 listopada 2022 r. Jeżeli złożysz oświadczenie po tym terminie to utracimy prawo do tańszego prądu a ulga będzie przysługiwała dopiero od kolejnego miesiąca, pod warunkiem ,że złożymy u operatora deklarację.
Wynika to z zapisów ustawy:
1) Niezłożenie przez odbiorcę uprawnionego oświadczenia w terminie do 30 listopada 2022 r., uprawnia podmiot uprawniony do niestosowania wobec tego odbiorcy ceny maksymalnej.
2) Złożenie przez odbiorcę uprawnionego oświadczenia po upływie ww. terminu, zobowiązuje podmiot uprawniony do stosowania wobec tego odbiorcy ceny maksymalnej ze skutkiem od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.
Jakie firmy mogą skorzystać z zamrożonej ceny 785 zł/MWh?
Taka zamrożona cena przysługuje przedsiębiorcy, który jest mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, w zakresie, w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności:
Mikroprzedsiębiorca
– to taki przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Mały przedsiębiorca
– to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro
– i który nie jest mikroprzedsiębiorcą;
Średni przedsiębiorca
– to taki przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro
– i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.
Wzór wniosku w załączniku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS