Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w listopadzie?
Prace w ogrodzie w listopadzie zaczynamy od zbierania pozostałych plonów. W tym czasie jeszcze zbieramy letnie pory, marchew, pietruszkę, jarmuż, brukselkę. Należy to zrobić na początku miesiąca, aby nie stracić cennych warzyw. W przeciwnym wypadku mogą obmarznąć lub zgnić.
Następnie ogród w listopadzie należy doprowadzić do porządku. Pozbywamy się resztek uschniętych, obumarłych roślin. Usuwamy także nadziemne części bylin ozdobnych, w postaci uschniętych kwiatów. Dodatkowo sprzątamy wszystkie chwasty.
Do tego warzywnik w listopadzie można ściółkować i nawozić. Na glebie rozłóż obornik lub kompost, a to przykryj grubą warstwą siana. W ten sposób ziemia zachowa swoją temperaturę i wilgoć. Co więcej, zabieg wzbogaci ją w cenne składniki mineralne, przez co będzie przygotowana na wsadzanie roślin w następnym sezonie.
Jeśli chodzi o ogród ozdobny, w listopadzie wykopujemy rośliny, które są nieodporne na mróz, a będą to m.in. dalie. Pominięcie tego zabiegu sprawi, że ich cebulki przemarzną. Należy również podlać krzewy zimozielone i drzewa, aby miały one szanse na przetrwanie suszy fizjologicznej, która występuje zimą.
Co można sadzić w listopadzie w ogrodzie?
W listopadzie do gleby wsadza się cebule kwiatów wiosennych takich jak m.in. tulipany, hiacynty. W tym czasie ziemia jeszcze nie jest zamarznięta, przez co będą mieć szansę na przyjęcie się, ukorzenienie, aby następnie móc zakwitnąć na wiosnę.
To również dobry czas na wsadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem. W czasie zimy będą się ukorzeniać, a w efekcie wiosną rozpoczną wegetację. Listopad to także ostatni moment na sadzenie cebuli i czosnku jadalnego.
Glebę, w której posadziliśmy w listopadzie rośliny, warto okryć ściółką. Można do tego wykorzystać kompost, słomę lub liście. To wesprze proces ukorzeniania się młodych sadzonek i zapobiegnie wysychaniu ziemi.
Co przycinać w listopadzie?
W listopadzie można przycinać krzewy owocowe, które owocują na pędach tegorocznych. Między innymi skracamy pędy późnych malin, które skończyły owocować, jeżyn czy malinojeżyn. Z czarnych porzeczek ucinamy wszystkie czteroletnie lub starsze pędy.
W listopadzie wystrzegajmy się cięcia drzew i krzewów zimozielonych. Wynika to z faktu, że młode odrosty tych roślin nie zdążą zdrewnieć przed zimą i będą narażone na szkodliwe działanie niskich temperatur.
Jak w listopadzie zadbać o glebę w ogrodzie?
Prace w listopadzie w ogrodzie obejmują także pielęgnacje gleby. W tym czasie należy zadbać m.in. o odpowiednie pH podłoża. W tym celu konieczne jest zastosowanie specjalnych odżywek. Przed tym jednak wykorzystujemy kwasomierz polowy, którym zbadamy odczyn ziemi. Od wyniku testu zależy, czego użyjemy.
Jeśli ziemia będzie mieć niskie pH, czyli będzie zbyt kwaśna, stosujemy wapnowanie. Nawóz wapniowy rozrzuć po grządkach, a następnie wymieszaj go z wierzchnią warstwą gleby. Na zbyt wysokie, zasadowe pH używamy nawozów zakwaszających lub kwaśnego torfu.
Trawnik w listopadzie – co robić?
W listopadzie przede wszystkim zbieramy z trawnika uschnięte liście. Pozostawienie ich na zimę może doprowadzić do gnicia trawy i powstawania suchych, pustych placków, a przez to trawnik będzie wyglądać nieestetycznie. Liście zbieramy, wcześniej uprzątając je grabiami, specjalną dmuchawą lub kosiarką.
Poza tym w listopadzie na trawniku można przeprowadzić wertykulację. Zabieg można przeprowadzić, używając do tego specjalnego sprzętu lub ostrych, drucianych grabi. W tym sposób pozbędziemy się obumarłych części trawnika czy niechcianego mchu.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS