Po krótkim okresie przystosowania osoby stosujące dietę ketogeniczną stwierdzają, że są bardziej czujne w ciągu dnia, a w nocy śpią głębokim snem.
Na czym polega keto dieta
Keto – obecnie modna – to dieta niskowęglowodanowa, która pomaga w kontroli glukozy, wrażliwości na insulinę, a nawet w obniżeniu poziomu trójglicerydów. Dieta ketogeniczna istnieje już od lat 20. ubiegłego wieku, kiedy to lekarze “przepisywali” ją, aby zmniejszyć liczbę napadów padaczkowych. Osoby stosujące dietę keto dążą do spożywania nie więcej niż 20-50 gramów węglowodanów dziennie. Tłuste pokarmy, takie jak jajka, mięso, masło, śmietana, majonez i większość serów są nie tylko dopuszczalne, ale wręcz zalecane.
Związek między jedzeniem a snem
Ludzie zgłaszają problemy ze snem, kiedy rozpoczynają dietę ketogeniczną. Duże ograniczenie spożycia węglowodanów w połączeniu ze znacznym zwiększeniem spożycia tłuszczów – co ma miejsce na diecie ketogenicznej – może powodować zmiany we wzorcach snu. Te makroskładniki odżywcze mają różne działanie w organizmie i mogą wpływać na sen w różny sposób. Niewielka liczba badań dokładnie zbadała, jak diety keto wpływają na sen. Jednak jak dotąd wykazały one, że ta dieta może przynosić korzyści dla snu, zarówno poprzez utratę masy ciała. Diety ketogeniczne mogą mieć wpływ na substancję chemiczną w mózgu o nazwie adenozyna, która jest ważna dla regulacji snu. Adenozyna gromadzi się w organizmie przez cały dzień i przyczynia się do tego, że w ciągu dnia czujemy się coraz mniej czujni i pobudzeni, co w końcu pomaga lepiej spać. Jeżeli interesuje cię tematyka to ciekawe informacje tutaj: https://www.ogloszenia24m.pl
Keto bezsenność
Lepszy sen nie przychodzi jednak z dnia na dzień. Bezsenność po keto to rzeczywiste, choć często krótkotrwałe zjawisko występujące u niektórych osób. I podobnie jak w przypadku zdolności keto do wspomagania snu, przyczyny tego zjawiska są nadal badane.
Częściowo winne mogą być niskie poziomy serotoniny i melatoniny, neuroprzekaźników, które pomagają w zasypianiu, a także wyższy niż normalnie poziom energii. Nie jesz wielu węglowodanów, więc nie masz L-tryptofanu, który pomaga zwiększyć poziom serotoniny i melatoniny. Kiedy skoki i załamania poziomu cukru we krwi, wynikające z diety bogatej w węglowodany, w końcu ustąpią, reguluje się poziom kortyzolu, “hormonu stresu”, który również pomaga w lepszym śnie. Ponadto, kiedy ludzie nie mają już popołudniowych spadków energii – co jest kolejną zaletą diety keto – nie sięgają już po kawę o 3 po południu, co również może pomóc w poprawie jakości snu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS