A A+ A++

Polacy coraz częściej szukają ekonomicznych, bezpiecznych i ekologicznych sposobów ogrzewania budynku. Dobrym rozwiązaniem jest kocioł na pellet, czyli biomasę. Produkty powstałe w wyniku jego spalania nie szkodzą środowisku, a poza tym cały proces obsługi urządzenia jest zautomatyzowany. Dlaczego warto zainwestować w kotły na pellet?

Kotły na pellet — jak działają?

W korpusie każdego kotła na pellet znajduje się palnik. To właśnie on jest jego sercem. Palnik wyposażony jest w grzałkę elektryczną, dzięki czemu paliwo rozpala się automatycznie. Jedyne, o co musisz zadbać, aby kocioł na pellet dobrze działał, to dostarczanie paliwa i opróżnianie popiołu. Kiedy kocioł osiągnie pożądaną temperaturę, palnik przechodzi w tryb wygaszania i postoju.

Nowoczesne kotły na pellet są w pełni zautomatyzowane. Rozpalanie, palenie i wygaszanie i podawanie paliwa, następuje samoistnie.

W każdym kotle na pellet znajduje się podajnik paliwa. Ty tylko wrzucasz pellet do zasobnika, a kocioł dawkuje go w odpowiednich ilościach, przemieszczając go ze zbiornika na ruszt. W tym ostatnim odbywa się jego spalanie.
Z kolei wentylator nadmuchowy czuwa nad utrzymaniem płomienia. Proces spalania zatrzymuje się w chwili, gdy woda w obiegu osiągnie wysoką temperaturę. Natomiast aktywuje się w momencie, kiedy temperatura wody spada. Jeśli ustawisz odpowiednie parametry na kotle na pellet, nie musisz się o nic martwić. Urządzenie samo kontroluje proces spalania.

Pellet, czyli naturalny i ekologiczny surowiec

Pellet to inaczej biomasa, która powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem trocin drzew iglastych. Kiedy spalasz pellet, nie generują się szkodliwe związki chemiczne, co jest korzystne dla naszego środowiska.

Właściwości pelletu sprawiają, że kotły cieszą się większą wydajnością i trwałością w porównaniu do tradycyjnych pieców na węgiel czy ekogroszek. Pellet jest lekko wilgotny. Jego ziarna mają średnicę od 6 do 8 mm, a z jeden tony pelletu otrzymuje się jedynie 3-4 kg ekologicznego popiołu. Wykorzystasz go na przykład jako nawóz do ogrodu.

Pellet kontra węgiel

Pellet w porównaniu z węglem wygrywa niemal w każdej kategorii. Kiedy spalasz węgiel, powstaje od 100 do 400 kg żużlu i popiołu na tonę. Trudno je zutylizować, nie wspominając już o samym czyszczeniu pieca. Spalanie węgla powoduje, że podzespoły kotła szybciej się zużywają, a co za tym idzie — rosną koszty jego utrzymania.

Związki chemiczne powstałe w wyniku spalania węgla mają bardzo niekorzystny wpływ na środowisko. Najbardziej można to odczuć w okresie grzewczym, kiedy pojawia się szkodliwy dla zdrowia i życia smog.

Pellet spalając się, nie generuje szkodliwych substancji chemicznych. Wręcz przeciwnie — rozkoszujesz się przyjemnym zapachem lasu.

Kotły na pellet wytrzymują o wiele dłużej niż piece na węgiel. O wiele łatwiej także składuje się biomasę. Paliwo pakuje się w worki po 15-25 kg.

Dlaczego warto zainwestować w kotły na pellet?

Owszem, kupując kocioł na pellet, liczysz się z kosztami. Jednak wiedz, że jest to inwestycja, która szybko się zwróci. Możesz skorzystać także z wielu rządowych dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Kiedy mowa o zaletach kotłów na pellet, trudno nie wspomnieć o ich wygodnej obsłudze. Urządzenia są w pełni zautomatyzowane, wystarczy, że po prostu raz na jakiś czas uzupełnisz paliwo i wyczyścisz piec z popiołu.

Wiesz już, że pellet jest surowcem ekologicznym — wybierając go, nie przyczyniasz się do emisji CO2 do atmosfery. Kiedy spala się biomasa, rozkoszujesz się przyjemnym, drzewnym aromatem. Małe ilości popiołu, który powstał podczas spalania, wykorzystasz jako nawóz. Natomiast samo pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł na pellet, łatwo jest utrzymać w czystości. Urządzenie jest nowoczesne, więc nie zaburza estetyki budynku.

Kotły na pellet to doskonałe rozwiązanie zarówno dla właścicieli dużych, jak i małych domów jednorodzinnych. Wysokie koszty inwestycyjne zrekompensuje ich efektywność, bezpieczeństwo i bezobsługowość.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://heat-energy.pl/kotly-na-pellet/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPompy ciepła, czyli ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w Twoim domu
Następny artykułIntel przygotowuje 34-rdzeniowe procesory? Zagadka tajemniczego wafla krzemowego